The effects of therapist's nonverbal coordination and the use of mental state talk on children's problems in mentalization-based treatment for children
Çocuklar için zihinselleştirmeye dayalı terapide (MBT-C) terapistin söz dışı koordinasyonunun ve zihin durumu konuşması kullanımının çocukların sorunları üzerindeki etkileri
- Tez No: 917826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
MBT-C, 5-12 yaş arası çocuklara yönelik, zihinselleştirmeyi ve dayanıklılığı artırmayı amaçlayan bir psikoterapi modelidir. MBT-C, çocuk ile uyumlanabilmenin hem sözel hem de söz dışı yollarını içerir. Önceki araştırmalar sözel zihinselleştirme (zihin durumu konuşması olarak tanımlanmıştır; MST) ile çocukların davranış sorunları arasındaki ilişkiyi göstermiştir. Ancak terapistin MST kullanımını araştıran literatür sınırlıdır. Ayrıca yetişkin psikoterapisindeki bazı çalışmalar, terapistin söz dışı koordinasyonunun sonuç üzerindeki önemini ortaya koymuştur; ancak bu henüz MBT-C'de araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, okul çağındaki çocuklardan oluşan klinik bir örneklemde, MBT-C'de terapistin söz dışı koordinasyonunun ve MST kullanımının sorunlu davranışları yordayıp yordamadığını araştırmaktır. Terapistin söz dışı koordinasyonunun (3 boyutta: Birleşik Vücut Şekli ve Konumu, Birleşik Hareket Dinamiği, Birleşik Yüz ve Vokal Koordinasyonu) ve seansta MST kullanımının çocukların davranış sorunlarında azalmayı yordayacağı hipotezi öne sürülmüştür. Örneklem, RKÇ kapsamında rastgele olarak MBT-C'ye atanan, yaşları 5-12 arasında olan, içe yönelim, dışa yönelim veya komorbid sorunları olan 100 çocuktan oluştu. Toplamda, terapinin süreçlerinin farklı aşamalarından 254 seans, Anlatılardaki Zihin Durumlarını Kodlama Sistemi'nin (CS-MST) otomatize edilmiş versiyonu ve Psikoterapistin Söz Dışı Koordinasyonu Kodlama Sistemi ile kodlanarak analize dahil edildi. Tedavi süreci boyunca ebeveynlerden düzenli olarak Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL) toplandı. Çok düzeyli modelleme analizi, terapistin MST kullanımının çocukların davranış sorunlarını negatif yönde yordadığını, ancak söz dışı koordinasyon boyutlarının bunu yordamadığını gösterdi. Bulgularımız, terapistlerin zihin durumu konuşması kullanmalarının yaygın çocukluk sorunlarına karşı koruyucu olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, sözel zihinselleştirmenin temelini oluşturma açısından söz dışı koordinasyonun rolü tartışıldı.
Özet (Çeviri)
MBT-C is a psychotherapy model for children between the ages of 5 and 12 which is designed to enhance mentalization and resilience. MBT-C involves both verbal (explicit) and nonverbal ways of attuning the child. Previous research showed the relationship between explicit mentalization (operationalized as mental state talk; MST) and children's problem behaviors. However, the literature is limited in terms of investigating therapist's use of MST. In addition, some studies in adult psychotherapy demonstrated the importance of a therapist's nonverbal coordination on outcome; nevertheless, this has not yet been investigated in MBT-C. Therefore, the current study aimed to examine whether therapist's nonverbal coordination and use of MST predicted problem behaviors in children in MBT-C. It was hypothesized that the therapist's nonverbal coordination (in 3 dimensions: Combined Body Shape and Location, Combined Movement Dynamics, and Combined Facial and Vocal Coordination) and use of MST in the session will predict fewer problem behaviors in children. The sample consisted of 100 children with either internalizing, externalizing, or comorbid problems aged between 5-12 who were randomly assigned to MBT-C within RCT. In total, 254 sessions from different phases of the therapy were coded with an automatized version of the Coding System for Mental State Talk in Narratives (CS-MST) and Psychotherapist's Nonverbal Coordination Coding System and included in the analysis. The Child Behavior Checklist (CBCL) were collected regularly from the parents throughout the treatment process. Multilevel modeling analysis demonstrated that therapist use of MST negatively predicted children's problem behaviors whereas nonverbal coordination dimensions did not. Overall, our findings suggest therapists' use of mental state talk could be protective against common childhood problems. In addition, the role of nonverbal coordination in terms of building up the foundations for explicit mentalization was discussed.