İntrahepatik kolestaz ile komplike olan gebeliklerden alınan umbilikal arterde ve myometriumda Nifedipin ve NS11021'in etkisi
- Tez No: 917837
- Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN TEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı intrahepatik kolestazlı ve normal gebelerden alınan umbilikal arterler ve miyometrium düz kas dokusunun Kalsiyum kanal blokörü (Nifedipin vb.) ve Potasyum kanal açıcı (NS11021 vb.)'e fonksiyonel cevaplarını araştırmak ve histopatolojik bulgularını ortaya koymaktır. Yöntem: 8 sağlıklı ve 7 kolestatik gebeden, doğumdan hemen sonra umbilikal arterler ve miyometriumlar izole edilmiştir. Nifedipin ve NS11021'e düz kas yanıtları izole doku banyosunda araştırılmıştır. Umbilikal arter ve myometriumda histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemeler de yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada kolestaz grubu miyometrium dokusunda bulunan L-tipi kalsiyum kanalları ve büyük iletkenli Ca+2 ile aktive olan K+ kanallarının nifedipin ve NS11021'e maksimum cevabı ve duyarlılığını değişmemiştir. Bununla birlikte umbilikal arter yanıtlarında nifedipine karşı duyarlılık azalmış iken NS11021'e karşı hem maksimum cevap hem duyarlılık azalmıştır. Umbilikal arter ve miyometriumda apoptoz artışı histolojik incelemeler ile gösterilmiştir. Sonuçlar: Gebelik intrahepatik kolestazının umblikal kord üzerinde bulunan L-tipi kalsiyum kanallarının ve özellikle büyük iletkenli Ca+2 ile aktive olan K+ kanallarının işlevlerinde miyometriuma göre daha olumsuz etkileri olduğu önerilebilir. Bu durumun fetal komplikasyonlara katkıda bulunabileceği düşünülmüştür. Gebelik intrahepatik kolestazı patofizyolojisi ve fetal komplikasyonların aydınlatılmasında daha fazla kontrollü çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the functional responses of umbilical arteries and myometrium smooth muscle tissue from pregnant women with intrahepatic cholestasis and healthy women to calcium channel blockers (Nifedipine etc.) and K channel opener (NS11021 etc.) and to reveal histopathological findings. Methods: From 8 healthy and 7 cholestatic pregnant women, umbilical arteries and myometrium were isolated immediately after delivery. Smooth muscle responses to nifedipine and NS11021 were investigated in isolated tissue bath. Histopathological and immunohistochemical investigations were also performed in umbilical arteries and myometrium. Results: In the study, the maximum response and sensitivity of L-type calcium channels and large-conductance Ca2+-activated K+ channels to nifedipine and NS11021 in the myometrium tissue of the cholestasis group were not altered. However, on the umbilical artery side, the sensitivity decreased with nifedipine, whereas both the maximum response and sensitivity decreased with NS11021. Histological examinations demonstrated increased apoptosis in the umbilical artery and myometrium. Conclusions: It can be suggested that intrahepatic cholestasis of pregnancy has more adverse effects on the function of L-type calcium channels, especially largeconductance Ca2+-activated K+ channels in the umbilical cord than in the myometrium. It is considered that this may contribute to fetal complications. Further controlled studies are needed to elucidate the pathophysiology of intrahepatic cholestasis of pregnancy and fetal complications