Düşük molarite farklılığının yüksek fırın cürufu ikameli uçucu kül bağlayıcılı geopolimer özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of low molarity difference on the properties of geopolymer with blast furnace slag replaced fly ash binder
  1. Tez No: 917951
  2. Yazar: OSMAN ULUSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde inşaat sektöründe en yaygın şekilde kullanılan yapı malzemesi çimentodur. Ancak çimento üretimi, ciddi miktarda CO₂ salınımına neden olmakta ve çevreye zarar veren maddelerin atmosfere karışmasına yol açmaktadır. Bu durum, sera gazı etkilerini artırarak çevresel sorunları derinleştirmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın motivasyonu sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir yaşam anlayışını destekleyecek geopolimer geliştirilmesini sağlamaktır. Böylece hem işlevsel hem de çevre dostu bir yapı malzemesi üretilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmada, yüksek fırın cürufu (YFC) ikameli uçucu kül (UK) bağlayıcılı geopolimerler üretilmiştir. Alkali aktivatör olarak sodyum hidroksit (NaOH) tercih edilmiştir. İlk olarak %100 UK ile karışımlar hazırlanmış, ardından %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında YFC ikame edilerek farklı karışımlar oluşturulmuştur. Geopolimerkarışımlar oluşturulurken farklı NaOH molariteleri (2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8) içeren karışımlar üretilmiştir. Hazırlanan numuneler, 40×40×160 mm boyutlarındaki kalıplara 3,7 ve 28 gün laboratuvar ortamında olgunlaştırılmıştır. 3, 7 ve 28. günler sonunda geopolimer numunelerin eğilme ve basınç dayanım testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca belirtilen günlerde olgunlaştırılan geopolimerler numunelere SEM ve civalı porozimetre analizleri yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçları 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 molarite %100 UK ve %5, %10, %15, %20, %25 YFC ikameli atık malzemelerin kullanımı sayesinde çevre dostu ve sürdürülebilir bir yapı malzemesi üretiminin mümkün olduğunu ayrıca atık malzemeler kullanımı sonucu %25 YFC ikameli numunenin 34,7 MPa basınç dayanımı ile yapı sektöründe olumlu performans sonuçları sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, cement is the most widely used building material in the construction industry. However, cement production causes a significant amount of CO₂ emissions and releases environmentally harmful substances into the atmosphere. This exacerbates environmental problems by increasing greenhouse gas effects. Therefore, the motivation of this study is to develop geopolymers that will support a sustainable and environmentally friendly living without the use of cement. Thus, it aims to produce functional and environmentally friendly building material. In this context, ground blast furnace slag (GBFS) substituted fly ash (FA) binder geopolymers were produced in this study. Sodium hydroxide (NaOH) was preferred as an alkali activator. Firstly, blends were prepared with 100% FA, then different blends were formed by substituting GBFS at 5%, 10%, 15%, 20% and 25%. While forming the geopolymer blends, blends containing different NaOH molarities (2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8) were produced. The prepared samples were placed in 40×40×40×160 mm molds and matured in the laboratory for 3, 7 and 28 days. After 3, 7 and 28 days, the geopolymer specimens were subjected to flexural and compressive strength tests. In addition, microstructure analysis (SEM and MIP) was performed on the geopolymer samples matured on the specified days. The obtained test results show that it is possible to produce an environmentally friendly and sustainable building material by using 100% FA and 5%, 10%, 15%, 20%, 20%, 25% GBFS substituted waste materials at molarities of 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8, and that the 25% GBFS substituted sample offers positive performance results in the construction sector with a compressive strength of 34.7 MPa as a result of the use of waste materials.