Zihinsel yorgunluk uygulaması sonrası oynanan aralıklı ve sürekli dar alan oyununlarının performans, psikofizyoloji ve teknik cevaplar üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of mental fatigue on performance, psychophysiological and technical responses in intermittent and continuous small-sided soccer games
  1. Tez No: 918006
  2. Yazar: FURKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERŞAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, zihinsel yorgunluk uygulaması sonrası oynanan aralıklı ve sürekli dar alan oyunlarının performans, psikofizyoloji ve teknik cevaplar üzerine etkilerinin incelenmesidir. 16 genç erkek futbol oyuncusu rasgele, kontrollü ve çapraz çalışma metodunda 3 gün aralıklar ile futbola özgü 4e4 dar alan oyununu aralıklı (ADAO) ve sürekli (SDAO) yöntemle oynamışlardır. Oyunlar sırasında oyuncuların kalp atım hızı (KAH), kalp atım hızı yüzdesi (KAH%), katedilen toplam mesafe (KM) ve oyun şiddeti (OŞ) kalp atım hızı monitörü aracılığıyla ölçülmüştür. Bu cevaplara ek olarak, algılanan zorluk derecesi (AZD), algılanan keyif derecesi (AKD), görsel analog skala (GAS) cevapları belirlenmiştir. Teknik aktivite cevaplarının analizi için oyunlar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of intermittent and continuous small-sided games on performance and psychophysiological and technical responses after mental fatigue intervention. Sixteen young male soccer players played 4v4 small-sided games intermittently (INT) and continuously (CONT) for 3 days in a randomized, controlled, crossover study. During the games, players' heart rate (HR), heart rate percentage (HR %), total distance traveled (TD), and game intensity (GI) were measured using a heart rate monitor. In addition to these responses, ratings of perceived exertion (RPE), perceived enjoyment (PE), and visual analog scale (VAS) responses were determined. Games were recorded to analyze technical activity responses.