A social psychological exploration of the uncanny valley: What is the effect of linguistic capabilities of a humanoid on the uncanny feeling humans feel during their interactions with embodied artificial agents?
Tekinsiz vadinin sosyal psikolojik keşfi: İnsansı robotların dilsel yeteneklerinin, insanların vücut bulmuş yapay ajanlarla etkileşimleri sırasında hissettiği tekinsiz duyguya etkisi nedir?
  1. Tez No: 918016
  2. Yazar: DUYGU PİR
  3. Danışmanlar: DR. ALEX GILLESPIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez, insan-insansı robot etkileşimi etkileyen değişkenleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Masahiro Mori'nin tekinsiz vadi (Bukimi no Tani Genshō) konseptinden yola çıkan proje, insansı tasarımın hangi yönlerinin insanoğlunu tedirgin ettiğini anlamayı amaçlıyor. İnsan-insansı robot etkileşimi ile ilgili mevcut literatür, insanın insansı robotun bedenini algılama biçimine odaklanmakta, ancak bu makale, tekinsizliğin yalnızca insansı bedeninden ve görünümünden kaynaklanmadığını, aynı zamanda insansı linguistik becerilerinden de etkilendiğini savunmaktadır. Deneysel çalışma, insansı robotların görsellerine ses eklemenin ve çıkarmanın aslında insansı robotlara yönelik olumsuz tutumları etkilediğini göstermiştir. Buna göre bu çalışma, tekinsiz vadi etkisini incelerken ileriki araştırmalarda dil yeteneklerinin de dikkate alınması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to analyse the variables that effect human- humanoid interaction. Building on Masahiro Mori's concept, the uncanny valley (Bukimi no Tani Genshō), the project aims to understand what aspects of humanoid design make human beings feel at unease. The current literature on human- humanoid interaction focuses on the way in which human beings perceive the body of the humanoid, nonetheless, this paper argues that the uncanniness is not only caused by the body and appearance of a humanoid, but also is effected by the linguistic capabilities of the artificial agents. The empirical study has demonstrated that indeed adding and excluding audio to the visuals of humanoids affect the negative attitudes towards humanoids. Accordingly, this study proposes that further research should take linguistic capabilities into consideration when studying the uncanny valley effect.