Existing outside the norms of sexuality: a qualitative study on the experiences of ace+ (asexual+) individuals in türkiye
Cinsellik normlarının dışında var olmak: türkiye'deki as+ (aseksüel+) bireylerin deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
- Tez No: 948669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
As+ deneyimler ve kimlikler uzun zamandır akademi ve toplum içinde görünmez bir konumdaydı. As+ deneyimler son zamanlarda araştırmacıların dikkatini çekmeye başladı; ancak Türkiye'de klinik psikoloji alanında as+ deneyimleri inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Mevcut araştırma bu boşluğu ele almayı ve doldurmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, ekolojik sistemler modeli ile Türkiye'deki as+ deneyimleri anlamayı ve aşağıdaki araştırma sorularını cevaplamayı amaçlamaktadır: (1) As+ kişiler Türkiye bağlamında kimliklerini nasıl keşfediyor, oluşturuyor ve deneyimliyorlar? (2) Bu deneyimi kolaylaştıran veya engelleyen faktörler neler? (3) Bu süreçte psikolojik iyilik hallerini nasıl kuruyor ve sürdürüyorlar? Dokuz as+ kimlikli bireyle yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemi olarak Tematik Analiz kullanılmıştır. Analiz dört ana tema sunmuştur:“Toplumsal Yargılar ve Dışlama”,“Keşif Süreci ve As+ Olarak Kimliklenme”,“Başa Çıkma Yöntemleri”ve“Sosyal Destek”. Bulgular, as+ bireylere yönelik patolojileştirmeyi, gayrimeşrulaştırmayı ve önyargıyı ortaya koymuştur ve ayrıca farklı sistemlerde kimliğin görünmezliğini ve bilgi eksikliğini vurgulamıştır, as+ bireylerin çeşitli bağlamlarda dışlanmasını açıklamıştır. Hem as+ kimliklerin keşfedilmesi hem de topluluğa ve desteğe ulaşılması için internetin önemine işaret eden bulgular açıklanmıştır. İnternet topluluklarının ve hayatlarında kabul ve anlayış gösteren bireylerin olmasının sosyal destek işlevi gösterdiği görülmüştür. Dahası, cinsellik ve ilişkilerle ilgili normları sorgulamanın ve diğer as+ bireylerle bağlantı kurmanın kendini keşfetmenin önemli yönleri olduğu bulunmuştur. Normatif yargıları göz ardı etmenin ve stratejik olarak açılma seçiminin başa çıkma yolları olarak işlevi sunulmuştur. Çalışmanın bulgularının ruh sağlığı üzerindeki etkileri ve ilgili araştırma ve uygulama önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ace+ experiences and identities have long been invisible within academia and society. Ace+ experiences have started to gain attention from researchers recently; however, in Türkiye, there are no studies within the field of clinical psychology examining ace+ experiences. The present research addressed this gap and aimed to understand ace+ experiences within Türkiye with the ecological systems model, asking the following research questions: (1) How do ace+ people explore, form, and experience their identities in the context of Türkiye? (2) What factors facilitate or hinder this experience? (3) How do they establish and maintain their psychological well-being in this process? Semi structured individual interviews were conducted with nine ace+ identifying individuals. Thematic Analysis was utilized as a method of qualitative research. The analysis presented four main themes:“Societal Judgments and Exclusion,”“Exploration and Identifying as Ace+,”“Ways of Coping,”and“Social Support.”The findings revealed the pathologization, illegitimization, and prejudice towards ace+ individuals, as well as highlighting the invisibility of and lack of knowledge about the identity within different systems, and the exclusion of ace+ individuals within various contexts. The findings pointed to the internet's importance for both the exploration of ace+ identities and reaching the community and support. Internet communities and having accepting and understanding individuals in their lives were explained to serve as social support. Moreover, questioning the norms regarding sexuality and relationships and connecting with other ace+ individuals were found to be important aspects of self-exploration. Disregarding normative judgments and the choice of disclosure of their identity being strategically approached were presented to serve as ways of coping. The mental health implications of the findings, as well as related research and practice recommendations, were discussed.