Proksimal humerus enkondromlarında intralezyonelrezeksiyon sonrası plak vida ile profilaktik fiksasyongerekliliğinin araştırılması (Biyomekanik çalışma)
Investigation of the necessity of prophylactic fixation with plate screw after intralessional resection in proximal humerus enchondromas(biomechanical study)
  1. Tez No: 918017
  2. Yazar: JAMIL DURSUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Enkondromlar büyürse, semptomatik hale gelir veya Grade 1 kondrosarkom şüphesi var ise cerrahi tedavi gerektirir. Tedavide intralezyonel rezeksizyon çoğunlukla küratif olup oluşan defekt kırık riski yaratmaktadır. Riski azaltmak için greftleme, kemik çimentosu ile dolgu, plak vida ile profilaktik fiksasyon gibi teknikler kullanılmaktadır, ama humerus için literatürde plak uygulamasının gerekliliği ile bağlı net bir bilgi ve çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda yapay humerus üzerinde defekt oluşturarak plak uygulamasının gerekli olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 63 sentetik humerus modeli kullanıldı. 21 kemikten oluşan 3 grup oluşturuldu. Ayrılan kemiklerin 1'ci grubu sağlam olarak kaldı, 2. ve 3'cü grup kemik modellerinde 40x15mm çapında lezyon oluşturuldu ve lezyon sahası kemik çimentosu ile çimentolandı , 3'cü grup kemiklere çimeto üzerinden proksimal humerus plağı ile profilaktik fiksasyon yapıldı. Tüm kemiklere aksiyel, bending ve rotasyonel kuvvetlerde biyomekanik test yapılarak kırılma kuvvetlerinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Grup 2 ve Grup 3'ün biyomekanik sonuçları istatiksel olarak karşılaştırıldığında aksiyel(p=0,077), bending(p>0,05) ve rotasyonel(p=0,052) yüklenme testlerinde anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: Biyomekanik çalışmamız bize profilaktik plak uygulamasının vakalarda kırık riskini azaltmadığını göstermiştir
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: If enchondromas grow, become symptomatic or if there is suspicion of Grade 1 chondrosarcoma, surgical treatment is required. Intralesional resection is mostly curative in treatment and the resulting defect creates a risk of fracture. To reduce the risk, techniques such as grafting, filling with bone cement, and prophylactic fixation with plate and screw are used, but there is no clear information or study in the literature regarding the necessity of plate application for the humerus. In our study, we aimed to show whether plate application is necessary by creating a defect on the artificial humerus. Materials and Methods: In our study, 63 synthetic humerus models were used. 3 groups consisting of 21 bones were created. The first group of separated bones remained intact, a 40x15mm diameter lesion was created in the 2nd and 3rd group bone models and the lesion area was cemented with bone cement, and prophylactic fixation was performed on the 3rd group bones with a proximal humerus plate over the cement. Biomechanical tests were performed on all bones in axial, bending and rotational forces and the results of the fracture forces were compared. Results: When the biomechanical results of Group 2 and Group 3 were compared statistically, no significant difference was observed in axial (p=0.077), bending (p>0.05) and rotational (p=0.052) loading tests. Conclusion: Our biomechanical study showed that prophylactic plate application did not reduce the risk of fracture in cases.