The role of the ethnic roots in a foreign world: cultural survival in leslie marmon silko's gardens in the dunes and maxine hong kingston's the woman warrior
Yabancı bir dünyada etnik köklerin rolü: Leslıe Marmon Sılko'nun Kum Tepeciklerindeki Bahçeler ve Maxıne Hong Kıngston'ın Kadın Savaşçı adlı eserlerinde kültürel hayatta kalma çabası
  1. Tez No: 918033
  2. Yazar: HATİCE ÖĞMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ALTUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Kum Tepeciklerindeki Bahçeler (1999) ve Kadın Savaşçı: Hayaletler Arasında Bir Kızın Anıları (1976) adındaki iki farklı romanı kültürel etkileşim teorisi yoluyla incelemektedir. İlk kitabın yazarı bir Kızılderili olan Leslie Marmon Silko romanları ve şiirleri yoluyla Kızılderili kültürünü aktarmasıyla bilinir. Öteki taraftan bir Çinli-Amerikalı yazar olan Maxine Hong Kingston ise Amerikan topraklarında bir göçmen olarak kendi eşsiz tecrübelerini sergiler. Bu iki kitabın ortak noktası ise beyaz Amerikalıların çoğunluğunu oluşturduğu aynı toplumda azınlık grup olarak yer almalarıdır. Bu yüzden kültürel etkileşim teorisi bu etnik ve kültürel açıdan farklı grupların Amerikan toplumunun şiddetli asimilasyon teşebbüslerine tepkilerini ölçmek için gerekli alanı sağlar. Özellikle John W. Berry'nin kültürel etkileşim hakkındaki fikirleri yoluyla bu çalışma farklı kültürel grupların kültürel karşılaşmayı tecrübe etme biçimlerini aydınlatacaktır. Karşılaşmanın sonucunda, Amerikan toplumu tarafından sebep olunan zorlu koşullarda hayatta kalma stratejilerinin kültürel etkileşim sürecinde etnik kökenlerinin nasıl bir rol oynadığını gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This study analyses two different novels; Gardens in the Dunes (1999) and The Woman Warrior: Memoirs of a Girlhood Among Ghosts (1976) from the perspective of acculturation theory. The writer of the first book, Leslie Marmon Silko who is a Native American is known for transmitting her unique Amerindian culture through novels and poems. While the latter's writer, Maxine Hong Kingston who is a Chinese American writer portrays her unique experiences in the lands of America as an immigrant. The common ground for these two books is their positions as minority groups in the same larger society dominated by the white Americans. Therefore, the theory of acculturation provides the necesssary ground for studying these two ethnically and culturally different groups' reactions to the coercive attempts of assimilation of the American society. Specifically through John W. Berry's ideas about acculturation, this study will highlight the way the different cultural groups experience the culture contact. As a result of the contact, their strategies to survive in the harsh conditions caused by the larger society will demonstrate what kind of a role their ethnic roots play during the process of acculturation.