Ысык-Көлдүн жээктик буфердик зонасынын туурасын аныктоо жана анын трофикалык абалын баалоо
Isık-Göl Gölünün kıyı tampon bölgesinin genişliğilinin belirlenmesi ve trofik durumunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 918035
  2. Yazar: ALTINAY ABDIRALİEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURZAT TOTUBAEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kıyı tampon bölgeleri, su kütlesini sabit bir durumda tutmanın önemli bir unsurudur. Her su kütlesi için doğal, iklimsel ve sosyo-ekonomik özelliklerine bağlı olarak kıyı tampon bölgelerinin büyüklüğü değişmektedir. Bilimsel araştırmalar, göl suyunun temiz tutulmasındaki önemlerinin altını çiziyor. Kıyı bölgelerinin kentsel alanlara dönüştürülmesindeki mevcut eğilimler bu sorunu yalnızca güçlendirmektedir. Yapay meşcerelerdeki artış ve besinlerin göle taşınması, su kaynakları araştırmacıları arasında heyecan yaratan ötrofikasyonun hızlanmasına neden oluyor. Bu çalışmada, bir dizi önemli parametre göz önüne alındığında, kıyı tampon bölgesinin optimum genişliğini belirlemek için çaba gösterdik. Kilit yönlerden biri, diskin nitrojen, fosfor, klorofil-A ve Sekhi değerlerine dayalı olarak gölün trofik durumunun belirlenmesiydi. Ayrıca, insan faaliyetlerinin kıyı bölgeleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için, bu bölgelerin dönüşümünü analiz etmek ve belirlemek için ArcGIS 10.5 yazılımını Göllandık. Kıyı tampon bölgesinin optimum genişliğinin belirlenmesi, kıyı yeşil alanlarının restorasyonunun maliyetini de içeriyordu. Bu bilgi, kıyı bölgelerinin korunmasına ilişkin kararların alınmasında ekonomik yönlerin dikkate alınmasını mümkün kılmaktadır. Elde edilen verilere dayanarak, gölün kıyı bölgelerinde sürdürülebilir bir ekolojik dengeyi korumak için en uygun kabul edilen tampon bölgenin özel genişliğine ulaştık.Yapılan araştırmalar, Isık-Göl gölü için kıyı tampon bölgesinin optimum genişliğinin, gölün sıhhi bölgesi için ülkede daha önce kabul edilen gerekliliklere karşılık gelen 500 metre olması gerektiğini göstermiştir. Bu nedenle, bu teknik acı, derin deniz gölleri ve geniş alanlı göllerin kıyı tampon bölgesinin genişliğini hesaplamak için Göllanılabilir. Bu çalışma aynı zamanda göl suyu kalitesinin doğal kıyı manzaralarının alanına bağımlılığını da ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın önemli bir bulgusu, genellikle eğlence amaçlı Göl alanından yüksek rakımlı alanların kapalı göl ekosistemlerinin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak için kıyı bölgelerinin en az% 30'unu orijinal haliyle koruma ihtiyacıdır. Bu sonuç, biyolojik çeşitliliği korumak ve yoğun insan maruziyeti koşullarında ekosistemlerin 8 sürdürülebilirliğini sağlamak için kıyı bölgelerinin doğal bütünlüğünün korunmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Riparian buffer zones are an important element of maintaining a water body in a stable state. For each water body, depending on its natural, climatic and socio-economic characteristics, the size of coastal buffer zones varies. Scientific research highlights their importance in maintaining the purity of the lake's water. Current trends in the transformation of coastal areas into urban areas only exacerbate this problem. The increase in artificial plantings and the transfer of nutrients into the lake lead to accelerated eutrophication, which causes excitement among researchers of water resources. In this study, we have made efforts to determine the optimal width of the coastal buffer zone, taking into account a number of important parameters. One of the key aspects was the determination of the trophic state of the lake based on the indicators of nitrogen, phosphorus, chlorophyll-A and Secchi of the disk. Additionally, to assess the impact of human activity on coastal zones, we used the ArcGIS 10.5 software to analyze and determine the transformation of these zones. Determining the optimal width of the coastal buffer zone also included the cost of restoring coastal green spaces. This information makes it possible to take into account economic aspects in making decisions on the conservation of coastal zones. Based on the data obtained, we came to a specific width of the buffer zone, which is considered optimal for maintaining a sustainable ecological balance in the coastal areas of the lake. The conducted studies have shown that the optimal width of the coastal buffer zone for Lake Issyk-Göl should be 500 meters, which corresponds to the previously accepted requirements for the sanitary zone of the lake in the country. Thus, this technique can be used to calculate the width of the coastal buffer zone of brackish, deep-water lakes and large lakes. This study also revealed the dependence of lake water quality on the area of natural coastal landscapes. An important conclusion of the study is the need to preserve at least 30% of coastal zones in their original form to ensure the sustainable development of ecosystems of closed lakes in high-altitude areas, often used for recreational purposes. This result highlights the importance of preserving the natural integrity of coastal zones in order to maintain 4 biological diversity and ensure the sustainability of ecosystems under conditions of intense human impact.