Farklı öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin dördüncü sınıf öğrencilerinin fen öğrenme kaygılarına, fen başarılarına, eleştirel düşünme ve işbirlikli öğrenme becerilerine etkisi.
The effect of different writing to learn activities purposes on fourth grade students' science learning anxiety, science achievement, critical thinking and cooperative learning skills.
  1. Tez No: 918037
  2. Yazar: GÖKTAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin dördüncü sınıf öğrencilerinin fen öğrenme kaygılarına, fen başarılarına, eleştirel düşünme ve işbirlikli öğrenme becerilerine etkisini araştırmaktır. Bu araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden gömülü (içe yerleşik) desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında deneysel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel kısmında ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve yapılandırılmış sınıf içi gözlem formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Elâzığ ili Merkez ilçesinde yer alan bir ilkokulun dördüncü sınıfında öğrenim gören 76 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Fen Başarı Testi, İşbirlikli Öğrenme Becerisi Ölçeği, Eleştirel Düşünme Becerisi Ölçeği, Fen Dersine Yönelik Kaygı Ölçeği, yarı yapılandırılmış öğrenci ve öğretmen görüşme formu ve yapılandırılmış sınıf içi gözlem formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde normallik testi, Levene's testi, Bağımsız gruplar t testi ve etki değeri (Eta Kare); nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Fen Başarı Testi ve İşbirlikli Öğrenme Becerisi ölçeğine yönelik yapılan bağımsız gruplar t testi neticesinde, son test açısından deney grubu ile kontrol grubu arasındaki farkın istatistiksel açıdan deney grubunun lehine anlamlı olduğu ve bu farkın büyük bir etkiye sahip olduğu; Eleştirel Düşünme Becerisi ölçeği ve Fen Dersine Yönelik Kaygı ölçeğine yönelik yapılan bağımsız gruplar t testi neticesinde son test açısından deney grubu ile kontrol grubu arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı görülmüştür. Görüşme formlarından elde edilen verilere göre öğretmen ve öğrencilerin öğrenme amaçlı yazmaya yönelik olumlu düşüncelerinin olduğu; gözlem formları açısından ise öğrenciler, takım ruhuyla hareket etmeyi başardıkça etkinliklerin zamanında bitirildiği, tartışma ve küslüklerin yerini ılımlı ve olumlu bir sınıf iklimine bıraktığı tespit edilmiştir. Araştırmada, öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinden bireysel mektup yazma ve işbirlikli poster hazırlama etkinliklerinin öğrencilerin fen başarılarını ve işbirlikli öğrenme becerilerini olumlu etkilediği; eleştirel düşünme becerisi ve fen öğrenmeye yönelik kaygıları üzerinde ise herhangi bir etkisinin olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın gözlem sonuçları incelendiğinde, işbirlikli poster çalışmalarının öğrencilerin işbirlikli öğrenme becerilerini geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Görüşme sonuçlarına göre etkinliklerin eğlenceli ve faydalı bulunduğu, etkinliklerle konunun daha iyi anlaşıldığı, etkinliklerin dersin farklı ünitelerinde ve başka derslerde kullanılmasının faydalı olacağı, öğretmen ve öğrenciler tarafından en çok grup çalışması ile gerçekleştirilen poster hazırlama etkinliğinin tercih edildiği ve öğrenme amaçlı yazmanın öğrencilerin başarısını değerlendirmede kullanılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of different writing to learn activities purposes on fourth grade students' science learning anxiety, science achievement, critical thinking and cooperative learning skills. In this study, embedded design, one of the mixed research methods, was used. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used; in the qualitative part, semi-structured interview technique and structured classroom observation form were used. The study group of the research consists of 76 students studying in the fourth grade of a primary school in the central district of Elazig province in the 2023-2024 academic year. Science Achievement Test, Cooperative Learning Skills Scale, Critical Thinking Skills Scale, Anxiety Scale for Science Course, semi-structured student and teacher interview form and structured classroom observation form were used as data collection tools. Normality test, Levene's test, Independent groups t test and effect size (Eta Square) were used to analyze quantitative data; content analysis was used to analyze qualitative data. In this research, as a result of the independent groups t-test conducted for the Science Achievement Test and the Cooperative Learning Skills scale, it was seen that the difference between the experimental group and the control group in terms of the post-test was statistically significant in favor of the experimental group and this difference had a big effect; as a result of the independent groups t-test conducted for the Critical Thinking Skills scale and the Anxiety Towards Science Class scale, it was seen that the difference between the experimental group and the control group in terms of the post-test was not statistically significant. According to the data obtained from the interview forms, it was determined that the teachers and students had positive thoughts about writing for learning purposes; in terms of the observation forms, it was determined that as the students managed to act with team spirit, the activities were completed on time, and discussions and resentments gave way to a moderate and positive classroom climate. Conclusions: It was concluded that individual letter writing and collaborative poster preparation activities, which are among the writing for learning purposes activities, positively affected students' science achievement and collaborative learning skills; however, it did not have any effect on critical thinking skills and anxiety towards learning science. When the observation results of the study were examined, it was concluded that collaborative poster studies improved students' collaborative learning skills. According to the interview results, it was concluded that the activities were found to be fun and useful, the subject was understood better with the activities, it would be useful to use the activities in different units of the course and in other lessons, the poster preparation activity carried out with group work was preferred the most by the teachers and students, and writing for learning purposes could be used to evaluate students' success.