Zonguldak Gökçebey ilçesi Hacımusa köyü evleri (Herkeme evleri) mimari incelemesi
Zonguldak Gökçebey district Hacımusa village houses (Herkeme houses) architectural study
- Tez No: 918047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ESRA BÖLÜKBAŞI ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Batı Karadeniz Bölgesi'nin sahil kesiminde bulunan Zonguldak İli'ne bağlı, yağışın bol miktarda olduğu ve ormanlık alanlar bakımından zengin olan Gökçebey İlçesi kırsalında bulunan yöresel ahşap mimari örnekleri incelenmiştir. İhtiyaçlar doğrultusunda gelişen bu yöresel yapılar bölgede bulunan yerel malzemeler kullanılarak geleneksel yapım teknikleri ile inşa edilmiştir. Değişen ve gelişen günümüz koşullarında kırsal yerleşime olan ilgi gün geçtikçe azalmaya başlamıştır. İş imkanlarının kısıtlı olması, ulaşımın zorluğu, ekonomik kaygılar gibi sebeplerden ötürü kırsal yerleşim alanları terk edilmeye başlanmış ve yöresel mimari doku bozulmaya yüz tutmuştur. Çalışma kapsamında incelenen Herkeme evleri geleneksel mimarinin özgün bir örneğidir. Ancak özgünlüğü ile ilgili litetarürde herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı geleneksel Herkeme evlerinin katalog yöntemi ile incelenip literatüre kazandırılması ve kültürel bir miras olarak gelecek nesillere aktarılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, examples of local wooden architecture in the countryside of Gökçebey District of Zonguldak Province, which is located in the coastal part of the Western Black Sea Region, where rainfall is abundant and rich in forest areas, were examined. These local structures, which developed in line with the needs, were built with traditional construction techniques using local materials found in the region. In today's changing and developing conditions, interest in rural settlements has started to decrease day by day. Due to reasons such as limited job opportunities, difficulty in transportation, economic concerns, rural settelements have begun to be abandoned and the local architectural texture has deteriorated. Herkeme houses examined within the scope of the study are an original example of traditional architecture. However, there is no study in the literature about its originality. For this reason, it was ensured that the traditional Herkeme houses were examined by catalog method and brought to the literature and transferred to future generations as a culturel heritage.