Mesleki eğitim merkez öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi: Batman ili örneği
Investigation of lifelong learning tendencies of vocational education center students: The case of Batman province
  1. Tez No: 918048
  2. Yazar: SEFER FARUK TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ IŞIK EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının yapılma sebebi son yıllarda önemi artan Mesleki eğitim merkezlerinde bulunan öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin tespit edilmesidir. Bu araştırma yapılırken tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini rastgele seçilen 197 Batman Mesleki Eğitim Merkezinde okuyan öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma da kişisel bilgiler formu ve ölçeği geliştiren Diker Coşkun'un (2009) ''Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği'' kullanılmıştır. Verileri çözümlemek içinse tanımlayıcı istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma vb. testler), parametrik testlerden olan T Testi ve Anova Testi kullanılmıştır. Araştırma verilerin analizi için SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucun da mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri açısından yüksek bulunmuştur. Ayrıca kadınların hayat boyu öğrenme düzeyleri erkeklerden daha olumlu yönde bulunmuştur. Öğrencilerin yaşlarına ve eğitim durumlarına göre ise herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Öğrencilerin yaşam boyu öğrenme ve okudukları bölümler kıyaslandığı zaman anlamlı farklar çıkmıştır. Bilişim teknoloji bölümü ve güzellik ve saç bakım bölümü öğrencilerinin yiyecek- içecek hizmetleri bölümüne göre daha yüksek yaşam boyu öğrenme eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. Metal teknolojisi bölümünün makine teknolojisi bölümü öğrencilerinden yaşam boyu öğrenmeye daha olumlu baktıkları bulunmuştur. Son olarak da moda tasarım bölümünün makine ve yiyecek- içecek hizmetleri bölümü öğrencilerinden daha yüksek yaşam boyuna sahip oldukları analiz edilmiştir. Tüm bölümler arasından en yüksek yaşam boyu öğrenme isteğinde olan ise mobilya ve iç mekân bölümü öğrencilerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to determine the lifelong learning tendencies of the students in vocational training centers, which have increased in importance in recent years. The survey method was used in this research. The sample of the study consists of 197 randomly selected students studying at Batman Vocational Training Center. In the research, personal information form and Diker Coşkun's (2009)“Lifelong Learning Tendencies Scale”were used. Descriptive statistics (arithmetic mean, standard deviation, etc. tests), T Test and Anova Test, which are parametric tests, were used to analyze the data. SPSS program was used for the analysis of the research data. As a result of the research, students' lifelong learning tendencies were found to be high. In addition, lifelong learning tendencies of women were found to be higher than men. No difference was found according to the age and educational status of the students. When students' lifelong learning and the departments they studied were compared, it was seen that there were significant differences. It was found that students of information technology department and beauty and hair care department had higher lifelong learning tendency than students of food and beverage services department. It was found that the students of the metal technology department had a more positive view of lifelong learning than the students of the machine technology department. Finally, it was analyzed that the fashion design department had higher lifelong learning than the machinery and food and beverage services department students. Among all departments, furniture and interior design department students have the highest lifelong learning desire.