Bir inme ünitesinde erken uyarı sisteminin uygulanması: Hemşirelik bakım kalitesini iyileştirme çalışması
Implementation an early warning system in a stroke unit: A study to improvement of the quality of nursing care
  1. Tez No: 918061
  2. Yazar: TUBA YALIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA TÜLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Erken uyarı sistemleri (EUS) hastaların genel servislerde takibi esnasında kullanılan vital bulgu takibine entegre sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde hastalardaki fizyolojik bozulmalar hızla tespit edilebilmekte ve hastaya erken müdahale yapılabilmekte ve kötüleşmenin önlenmesi, yoğun bakıma gidişin azalması, hastanede kalış süresinin uzamaması ve bağımlılık/sağkalıma olumlu etki etmesi beklenir. Amaç: Bu çalışma, bir inme ünitesinde NEWS2 Skalası ile yapılandırılmış vital takip sisteminin uygulamaya konması ve hasta sonuçlarına (hastanede kalış süresi, yoğun bakıma transfer, bağımlılık ve mortalite) etkisinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Eylem araştırması niteliğinde olan çalışmada EUS öncesi ve sonrası dönemde üniteye yatan hastaların sonuçları karşılaştırılmıştır. Ünitede EUS'un uygulanmadığı dönem kontrol grubu olarak alınmıştır. Üniteye başvuran, dahil edilme/dışlanma kriterlerini karşılayan 1239 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada NEWS2 erken uyarı sistemi ile hasta takibi yapılmış, sistem öncesi ve sonrası tüm grupların bağımlılık/sağkalımlarının durumlarının değerlendirilmesi için Modifiye Rankin Skalası kullanılmıştır. Ünitede çalışanların yeni sisteme uyum durumları ek bir nitel çalışma ile EUS öncesi ve sonrası 2 kez değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada gruplar arasında sosyo-demografik açıdan farklılık bulunmamaktaydı. İnmede risk faktörleri olan hipertansiyon, hiperlipidemi, periferik arter hastalığı, konjestif kalp yetersizliği ve geçici iskemik atak öyküsünün EUS sonrası dönem hasta grubunda anlamlı derecede daha fazla olduğu görüldü (p0,05). Çalışan görüşlerinin alındığı nitel çalışmada çalışanlar hasta takip kalitesinin arttığını, çalışan farkındalığının sağlandığını ve multidisipliner iletişimin iyileştiğini ifade etti. Sonuç: EUS sonrası grubun prognostik faktörleri daha kötü olmasına karşın hastanede yatış süresi, yoğun bakıma gidiş, bağımlılık/sağkalım sonuçlarının daha kötü olmadığı, yoğun bakıma transfer durumunun beklendiği gibi azalmadığı fakat ölümlerin de artmadığı ve planlı transferler ile hasta güvenliğinin sağlandığı bulundu. Çalışmanın ana değişkeni olan EUS uygulamasının ünitenin kalite süreçlerine katkı sağladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Early warning systems (EWS) are integrated systems used in the monitoring of vital signs during the follow-up of patients in general services. Thanks to these systems, physiological deteriorations in patients can be detected rapidly and early intervention can be made to the patient, and it is expected to prevent deterioration, reduce the need for intensive care, prevent the length of hospital stay and have a positive effect on dependency/survival. Purpose: This study was conducted to implement a vital monitoring system structured with the NEWS2 Scale in a stroke unit and to measure its effects on patient outcomes (length of hospital stay, transfer to intensive care, dependency and mortality). Method: In the study, which is an action research, the results of patients admitted to the unit before and after EWS were compared. The period when EWS was not applied in the unit was taken as the control group. 1239 patients who applied to the unit and met the inclusion/exclusion criteria were included in the study. Patient follow-up was carried out with the NEWS2 early warning system in the study, and the Modified Rankin Scale was used to evaluate the dependency/survival status of all groups before and after the system. The adaptation status of the employees in the unit to the new system was evaluated twice before and after EWS with an additional qualitative study. Results: There was no difference between the groups in terms of sociodemographics. It was observed that hypertension, hyperlipidemia, peripheral arterial disease, congestive heart failure and transient ischemic attack history, which are risk factors for stroke, were significantly more common in the patient group after EWS (p0.05). In the qualitative study in which employee opinions were obtained, employees stated that the quality of patient follow-up increased, employee awareness was provided and multidisciplinary communication improved. Conclusion: Although the prognostic factors of the group after EWS were worse, it was found that the duration of hospitalization, admission to intensive care, and dependency/survival outcomes were not worse, the rate of transfer to intensive care did not decrease as expected, but deaths did not increase, and patient safety was ensured with planned transfers. It was determined that the EWS application, which was the main variable of the study, contributed to the quality processes of the unit.