Nöroloji yoğun bakım ünitesindeki inme hastalarında yoğun bakım ünitesinde edinilmiş güçsüzlüğün (YBÜ-EG) multimodal incelemesi
Multimodal assessment of intensive care unit acquired weakness (ICU-AW) in stroke patients in the neurology intensive care unit
- Tez No: 625480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN EBRU KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yoğun bakım ünitesinde edinilmiş güçsüzlük (YBÜ-EG) sık görülen, mekanik ventilatörden ayrılmayı güçleştiren, morbidite ve mortaliteyi artıran bir tablodur. Bu çalışmada yoğun bakım ünitesindeki inme hastalarında elektrofizyolojik incelemeler, biyoimpedans analizi (BİA), kas biyopsisi ve mitokondriyal kompleks aktiviteleri ile YBÜ-EG gelişimi değerlendirilmiş ve bu yöntemler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya 24 inme hastası dahil edilmiştir. Hastalar seri sinir iletim çalışmaları ve BİA ile takip edilmiştir. Elektrofizyolojik olarak kritik hastalık miyopatisi/nöromiyopatisi (KHNM) düşünülen hastalara kas biyopsisi yapılmıştır. Kas biyopsisi materyalleri histokimyasal olarak incelenmiş ve solunum zinciri kompleks aktiviteleri çeşitli nedenlerle ortopedik cerrahi geçiren hastaların kas dokuları kontrol olarak kullanılarak analiz edilmiştir. Yoğun bakım ünitesinde edinilmiş güçsüzlüğün sıklığı %33 olarak saptanmıştır. Önceki çalışmalardan farklı olarak femoral motor sinir iletimi de çalışılmış ve KHNM gelişimini kestirmede en iyi parametrelerden biri olduğu görülmüştür, BKAP sürelerinin erken dönemde görece sabit kaldığı sonrasında uzamaya başladığı gözlenmiştir. Kas biyopsilerinde tip 2 kas lifi atrofisi gözlenmiştir. Solunum zinciri kompleks aktiviteleri değerlendirildiğinde septik hastalardakine benzer şekilde özellikle kompleks I aktivitesinde azalma olduğu görülmüştür. Bu çalışma, inme hastaları özelinde YBÜ-EG gelişimini inceleyen elektrofizyolojik incelemeler, kas biyopsisi ve solunum zinciri kompleks aktivitelerinin bir arada değerlendirildiği ilk çalışmadır. Tüm bu parametrelerin daha geniş kohortlarla çalışılması kritik hastalık nöromiyopatisinin patogenezinin daha iyi anlaşılması ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Intensive care unit acquired weakness (ICU-AW) is a common condition that causes difficulty in weaning from mechanical ventilation, increases morbidity and mortality. In this study, ICU-AW development in stroke patients in the intensive care unit was evaluated by electrophysiological studies, bioimpedance analysis (BIA), muscle biopsy, and mitochondrial complex activities and the correlation between these methods was investigated. Twenty-four stroke patients were included in the study. The patients were followed by serial nerve conduction studies and BIA. Muscle biopsy was performed on patients who were considered having critical illness myopathy/neuromyopathy (CINM) in electrophysiological studies. Muscle biopsy specimens were examined histochemically. Respiratory chain complex activities were analysed and compared to control group consisted of muscle tissues of patients who underwent orthopaedic surgery for various reasons. The frequency of ICU-AW was found to be 33%. Femoral motor nerve conduction, which has not been used in previous studies, was the best parameter in predicting the development of CINM. It was observed that CMAP duration remained relatively constant in the early period and started to increase later on. The muscle biopsies revealed type 2 muscle fiber atrophy. The respiratory chain complex activity analysis showed a prominent decrease in complex I similar to septic patients. This was the first study evaluating the development of ICU-AW in stroke patients by electrophysiological studies, muscle biopsy and respiratory chain complex activities together. Studying all these parameters in larger cohorts is essential for a better understanding of the pathogenesis of critical illness neuromyopathy and new treatment strategies.