Karakter tasarımlarının görsel açıdan incelenmesi ve bir uygulama çalışması
Visual analysis of character designs and an application study
  1. Tez No: 918072
  2. Yazar: GİZEM REYHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TARLAKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1900'lü yıllardan günümüze kadar geçen süreçte farklı alanlarda birçok karakter tasarlanmıştır. Tarihsel gelişimde karakter tasarımları çizgi film ve animasyonun da başlangıcını oluşturan önemli tasarım kaynakları olmuştur. Animasyon kavramı ve bu alandaki uygulamalar 1908'de Emile Cohl'un yapımını üstlendiği ve tarihin ilk animasyon filmi olarak kabul edilen“Fantasmagorie”isimli canlandırılmasında tasarladığı karakterlerle başlamıştır. Tarihin bu ilk karakterleri animasyonun gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Gelişen süreçte yapılan karakter tasarımları hemen her alanda faydalanılan bir tasarım unsuru haline gelmiştir. Çocuk kitapları, çizgi romanlar, çizgi filmler, mobil oyunlar ve reklam sektörü bu anlamda akla ilk gelen alanlardır. Kullanıldıkları alana ve hitap ettiği kesime göre tasarımda farklılıklar oluşabilmektedir. Her bir karakter, belirli bir hikâyeyi, temayı veya duyguyu izleyiciye iletmek için görsel öğelerle şekillendirilir. Bu karakterler oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta görsel tasarım ilke ve unsurlarına uygun olarak tasarlanmasıdır. Tasarım sürecinin ilk aşamalarında, karakterin fiziki özelliklerinden kişilik özelliklerine kadar pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Bu tez çalışması literatür tarama yöntemi kullanılarak, karakter tasarımı ile ilgili temel terminoloji tasnifinin yanı sıra karakter tasarımının teknik boyutu incelenerek, dünyada ve ülkemizde tarihin ilk karakter tasarımları görsel betimleme ve tasarım unsurları açısından irdelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda karakter tasarımı uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the 1900s to the present, many characters have been designed in different areas. In historical development, character designs have been important design sources that also formed the beginning of cartoons and animation. The concept of animation and applications in this field began with the characters designed in the animation called“Fantasmagorie”, which was produced by Emile Cohl in 1908 and is considered the first animated film in history. These first characters in history have an important place in the development of animation. Character designs made in the developing process have become a design element used in almost every field. Children's books, comics, cartoons, mobile games and the advertising sector are the first areas that come to mind in this sense. There may be differences in design depending on the area they are used and the segment they appeal to. Each character is shaped with visual elements to convey a certain story, theme or emotion to the audience. The most important point to consider when creating these characters is to design them in accordance with the principles and elements of visual design. In the first stages of the design process, many factors are taken into consideration, from the physical characteristics of the character to his personality traits. This thesis study was conducted by using the literature review method, examining the technical dimension of character design as well as the classification of basic terminology related to character design, and examining the first character designs in history in the world and in our country in terms of visual description and design elements. Character design application was carried out in line with the findings obtained as a result of the study.