Dergi kapaklarında yer alan tasarımların Roland Barthes'in göstergebilimsel çözümleme yöntemi ile incelenmesi: İmaret Dergisi örneği
Examining the designs on magazine covers using Roland Barthes' semiotic analysis method: the example of Imaret Magazine
- Tez No: 918120
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Dergiler, kategorik olarak farklı konuları ele alan basılı bir yayın türüdür. Derginin içeriği hakkında bilgi veren kapaklarında bulunan görsel kodlarla hedef olarak tespit etmiş olduğu kitlesine bu yolla ulaşmaktadır ve ilk etkileşimi gerçekleştirmektedir. Dergi kapak tasarımlarındaki göstergelerin görünen anlamları dışındaki derin yapıdaki anlamlarını inceleyen bilim dalına göstergebilim denilmektedir. Bu alanda yapılan analizler de birçok değişkenlik arz eden unsurlar birlikte değerlendirilir. Göstergebilim çözümlemelerinde verilmek istenen mesajların düzanlam ve yananlamların ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Roland Barthes'in geliştirdiği kurama göre göstergeler kavrama, anladığını anlamlandırma evrelerinden geçerek üçlü bir dizge şeklinde gösterilir. Bunlar; düzanlam, yananlam ve mit şeklinde ifade edilmektedir. Dergi tasarımında yer alan logolar, sloganlar, metaforlar, dergi ismi ve içeriğindeki konuları açıklayan çengel tümceler hedef kitlece kolayca algılanması, belleğinde yer etmesini sağladığı gibi sloganlarda derginin kimliğini tespit etmede ve farklılığını ortaya koymada en önemli unsurlar olduğu görülmektedir. Bu tezin amacı, Roland Barthes'ın göstergebilimsel çözümleme yöntemi kullanılarak Karaman Belediyesi tarafından eğitimci yazar Burhan Yemiş editörlüğünde yayımlanan“İmaret”başlıklı şehir dergisinin 21 adet dergi kapağı tasarımlarını inceleyerek bir örnek çalışma sunmaktır. Dergi kapak tasarımlarındaki göstergelerin analiz edilmesindeki temel gaye söylenenin ötesinde anlatılmak istenen esas göstergelerin arka planında bulunan gizli göstergeleri açığa çıkartmaktır. Bu çalışmada literatür taraması yapılarak elde edilen“İmaret Şehir Dergisi”adlı derginin 21 adet dergi kapağı tasarımının göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle“düzanlam ve yananlam anlatımları, metaforlar, metonimiler (düzdeğişmece), logolar, görsel ve dilsel ifadeler, dizimsel karşıtlıklar”incelemek suretiyle önemli verilere ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Magazines are one of the printed publication products. With the visual codes on the covers that provide information about the content of the magazine, it reaches its target audience in this way and realizes the first interaction. The branch of science that examines the deep meanings of the signs in magazine cover designs other than their apparent meanings is called semiotics. In the analyzes made in this area, many variables are evaluated together. It is aimed to reveal the messages (denotation or connotation) desired to be given in semiotic analysis. According to the theory developed by Roland Barthes, signs are shown as a triple system, passing through the stages of comprehension and interpretation. These; It is expressed as denotation, connotation and myth. It is seen that the logos, slogans, magazine name, hook sentences explaining the subjects in the magazine's design are easily perceived by the target audience and kept in their minds, and that slogans are the most important elements in identifying the magazine's identity and revealing its difference. The aim of this thesis is to present a case study by examining the 21 magazine cover designs of the city magazine titled“İmaret”, which was published by the Karaman Municipality under the editorship of educator writer Burhan Yemiş, using the semiotic analysis method of Roland Barthes. The main purpose of analyzing the indicators in magazine cover designs is to reveal the hidden indicators in the background of the main indicators that are intended to be explained beyond what is said. In this study, it is aimed to reach important data by examining“denotation and connotation expressions, metaphors, metonymys (literal literal), logos, visual and linguistic expressions, syntactic oppositions”of the 21 magazine cover designs of the city magazine named“İmaret”, obtained by scanning the literature.