Analyzing synchronization objects using theprocess algebra CSP and its model checker FDR
Proses cebiri CSP ve model denetleyicisi FDRkullanarak senkronizasyon nesnelerinin analizi
  1. Tez No: 918121
  2. Yazar: İLKER CAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAVIN LOWE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oxford
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Senkronizasyon nesneleri, concurrent (eşzamanlı) programlarda kullanılan senkronizasyon aracılarıdır: Başka iş parçacıkları belirli bir senkronizasyon noktasına ulaşana kadar iş parçacıklarını bloke ederler ve ancak o zaman devam etmelerine izin verirler. Örneğin bir senkron kanal, bir gönderici ve bir alıcı arasında veri iletmek için kullanılır ve her ikisi de diğeri hazır oluncaya kadar bloke olur. Bir başka yaygın örnek olan bariyer, bir concurrent (eşzamanlı) programdaki tüm iş parçacıkları arasında global senkronizasyon sağlamak için kullanılır, yani tüm iş parçacıkları hazır olmadan önce hiçbir iş parçacığı işleme devam edemez. Senkronizasyon doğrusallaştırılabilirliği, senkronizasyonların katılımcı iş parçacıklarının ilgili işlemlerinin çağrılması ve geri dönüşü arasında atomik olarak gerçekleşmesi gerektiğini belirten bir güvenlik özelliğidir. Senkronizasyon ilerleyebilirliği, bir senkronizasyona katılabilecek bekleyen çağrılar olduğunda, sonunda bir senkronizasyonun gerçekleşeceğini ve katılımcı çağrıların sonunda geri döneceğini belirten bir ilerleme özelliğidir. Bu raporda, çeşitli senkronizasyon nesnelerinin önerilen gerçeklemelerinin senkronizasyon doğrusallaştırılabilirliğinin ve senkronizasyon ilerleyebilirliğinin biçimsel doğrulamasını (formal verification) yapıyoruz. İlk olarak proses cebiri CSP'yi kullanarak gerçeklemeyi modelliyor ve ardından istenen davranışı yakalayan onaylama süreçlerini (assertions) kontrol etmek için model denetleyicisi FDR'yi kullanıyoruz. Yaklaşımımızın güçlü ve zayıf yönlerini açıkça ortaya koyuyoruz. Ayrıca analizimizi geliştirmenin probleme özgü yollarını da gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Synchronization objects are mediators of synchronization in concurrent programs: They block threads until some other threads reach a certain synchronization point and only then, they allow them to continue. A synchronous channel, for example, is used to transmit data between a sender and a receiver where both of them block until the other becomes available. A barrier, another common example, is used to achieve global synchronization between all threads in a concurrent program, i.e. no thread can proceed before all threads are available. Synchronization linearizability is a safety property that states synchronizations must appear to take place atomically between the invocation and return of participating threads' respective operations. Synchronization progressability is a progress property that states whenever there are pending invocations that can participate in a synchronization, a synchronization eventually takes place and participating invocations eventually return. In this report, we formally verify synchronization linearizability and synchronization progressability of proposed implementations of various synchronization objects. We first model the implementation using the process algebra CSP and then use its model checker FDR to check assertions capturing desired behaviour. We make strengths and weaknesses of our approach clear. We also demonstrate problem-specific ways of improving our analysis.