Olumlu duygular ve farkındalık temelli pozitif eğitim programının (OFPEP) 11-12 yaş çocuklarının iyi oluş ve farkındalık düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of positive emotions and mindfulness based positive education program (OFPEP) on well-being and mindfulness levels of 11-12 year old children
- Tez No: 918122
- Danışmanlar: PROF. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, olumlu duygular ve farkındalık temelli pozitif eğitim programının 11-12 yaş çocuklarının öznel iyi oluş yapıları olan yaşam doyumu, olumlu-olumsuz duygular ve farkındalık seviyelerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada, deneysel modellerden nicel araştırma yöntemi olan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Yarı deneysel desen tasarımlarından eşdeğer olmayan karşılaştırma grup tasarımı kullanılarak süreç planlanmıştır. Deney grubunda 51 ve kontrol grubunda 39 olmak üzere toplam 90 çocuk ile çalışılmıştır. Araştırmada rastgele örnekleme desenlerinden, küme örnekleme deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Kişisel Bilgi Formu, eğitim programından önce ve sonra, Çok Boyutlu Öğrenci Yaşam Doyumu Ölçeği, Olumlu Olumsuz Yaşantı Ölçeği ve Çocuk ve Ergenler İçin Bilinçlilik Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara araştırmacı tarafından 12 hafta haftada 1 gün olmak üzere 12 oturumluk ''Olumlu Duygular ve Farkındalık Temelli Pozitif Eğitim Programı (OFPEP)'' uygulanmıştır. Program uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra çocukların yaşam doyumu, olumlu-olumsuz duygular ve farkındalık düzeyleri ölçülmüş, programın etkisi yordanmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde, normallik analizi, bağımsız örneklemler t-testi, bağımlı örneklemler t-testi, ANCOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ''Olumlu Duygular ve Farkındalık Temelli Pozitif Eğitim Programı'nın (OFPEP)'' deney ve kontrol grubu arasında deney grubu lehine çocukların yaşam doyumu, olumlu duygular ve farkındalık arttırmada; olumsuz duygularını azaltmada etkili olduğu ve bu etkinin kalıcı olduğu belirlenmiştir. Çok Boyutlu Öğrenci Yaşam Doyumu Ölçeği'nin alt boyutlarına bakıldığında ise Olumlu Duygular ve Farkındalık Temelli Pozitif Eğitim Programı'na katılan çocukların arkadaş, okul, çevre, aile ve benlik doyumu düzeylerinin anlamlı düzeyde artış gösterdiği ve bu etkinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Korelasyon analizi sonucunda ise farkındalık ve öznel iyi oluşun yapıları olan olumlu duygu ile arasında pozitif yönde orta düzeyde; toplam yaşam doyumu ile pozitif yönde düşük düzeyde; olumsuz duygu ile negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of a positive education program based on positive emotions and mindfulness on 11-12 year old children's subjective well-being constructs of life satisfaction, positive-negative emotions and mindfulness levels. Quasi-experimental design, which is a quantitative research method from experimental models, was used in the study. The process was planned using a non-equivalent comparison group design from quasi-experimental design designs. A total of 90 children, 51 in the experimental group and 39 in the control group, were studied. Cluster sampling design, one of the random sampling designs, was used in the study. Personal Information Form, Multidimensional Student Life Satisfaction Scale, the Scale of Positive and Negative Experience for adolescences and Child and Adolescent Mindfulness Measure were used to collect data before and after the training program. The children in the experimental group were administered the“Positive Emotions and Mindfulness-Based Positive Education Program (PMPEP)”by the researcher for 12 sessions, 1 day a week for 12 weeks. Life satisfaction, positive-negative emotions and mindfulness levels of the children were measured before and after the program was implemented and the effect of the program was tried to be predicted. In the analysis of the data, normality analysis, independent samples t-test, dependent samples t-test, ANCOVA and correlation analysis were used. As a result of the study, it was determined that the“Positive Emotions and Mindfulness-Based Positive Education Program (PMPEP)”was effective in increasing children's life satisfaction, positive emotions and mindfulness and decreasing their negative emotions in favor of the experimental group between the experimental and control groups and that this effect was permanent. When the sub-dimensions of the Multidimensional Student Life Satisfaction Scale were examined, it was found that the levels of friends, school, environment, family and self-satisfaction of the children who participated in the Positive Emotions and Mindfulness-Based Positive Education Program increased significantly, and this effect was permanent. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a moderate positive relationship between mindfulness and positive emotion, which are the constructs of subjective well-being, and a low positive relationship with total life satisfaction, and a moderate negative relationship with negative emotion.