İmge, temsil ve yöntem olarak su
Water as a method of doing, image and representation
  1. Tez No: 918169
  2. Yazar: KEMAL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN NUR ERKALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Eser metninin yazım sürecinde yaptığım araştırmalar, resimlerime sızan suları fark edilişimle şekillenmiştir. Suyun imge yoluyla resme aktarımını araştıran süreçte ilk olarak su temsillerinin nasıl oluşturulduğu incelenmiştir. Dalga, suyun resim sanatında tanımlaması en kolay formlarından biridir. Dalganın tarihsel süreçteki ilk örneklerde nasıl tasvir edildiğini araştırmakla başlayan çalışma sonrasında durgun suyun yansıma üzerinden nasıl temsil edildiği üzerinde durmuştur. Bu bağlamda su yansımalarının oluşturduğu görüntü resim yüzeyine benzetilmiştir. Suyun üretim pratiğime etkileri su bazlı bir malzeme olan akrilik boya kullanımıyla ele alınmış, Helen Frankenthaler'ın geliştirdiği Islatma ve Lekeleme tekniği üzerinden resim-malzeme ilişkisi araştırılmıştır. Suyun, resim sanatında nasıl temsil edildiğine odaklanan eser metninde, farklı sanatsal disiplinlerin su merkezinde üretilen çalışmaları da 'bir yöntem olarak su' başlığı altında araştırmaya dahil edilmiştir. Suyun sürekli değişime tabi yapısı, resimlerimdeki yarı soyut, hayali nitelikler barındıran mekanların oluşmasına olanak tanımış, oluşan bu etkiler Gaston Bachelard'ın gündüşü tanımıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışmalarıyla diyalog kurduğum David Hockney, Peter Doig, Hurvin Anderson, Yann Lacroix ve Kenneth Blom'un resimlerindeki su kullanımları günümüz resim sanatında suyun temsili bölümünde incelenmiş olup resme sızan sular bölümüyle resimlerimin biçimsel çözümlemeleri analiz edilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research emerged from my observation of water seeping into my paintings. The process, which investigates the transfer of water to painting through imagery, begins by examining how water representations are created. Waves are one of the easiest forms of water to define in painting. The study, which started with an exploration of how waves were first depicted in history, later focused on how still water was portrayed through reflections. In this context, the image created by water reflections was likened to the surface of the painting. The influence of water on my conceptual process was explored through the use of acrylic paint, a water-based material, and the painting-material relationship was examined via the Soaking and Staining technique developed by Helen Frankenthaler. This text, which focuses on the representation of water in painting, also explores works of art from various artistic disciplines that are centered around water, under the title 'Water as a Method.' With its ever-changing nature, water enabled the creation of semi-abstract, imaginary spaces in my paintings. These effects were associated with Gaston Bachelard's concept of 'reverie.' The uses of water in the works of artists I engaged in dialogue with -David Hockney, Peter Doig, Hurvin Anderson, Yann Lacroix, and Kenneth Blom were examined under the section on the representation of water in contemporary painting. The study concluded with the chapter 'Waters Seeping into Painting,' which provided a formal analysis of my paintings.