Hemorajik şokta pirasetamın iskemi ve nitrik oksit seviyelerine etkisi
Effects of piracetam on ischemia and nitric oxide levels in hemorrhagic shock in dogs
  1. Tez No: 171981
  2. Yazar: SEDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM İKİZCELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Hemorajik şok acil servislerde sık karşılaşılan bir durumdur ve erken dönemde uygun tedavi verildiğinde yetersiz doku perfüzyonuna bağlı organ hasan önlenebilir. Bu deneysel çalışmanın amacı; hemorajik şok oluşturulan köpeklerde, pirasetamın şoka bağlı nitrik oksit düzeylerindeki değişikliğe ve doku hipoksisine etkilerini göstermektir. Toplam 40 köpek randomize olarak 4 gruba ayrıldı ve her grup 10 köpekten oluştu. Grup I' e 180 dakika hemorajik şok süresi uygulandı ve herhangi bir tedavi verilmedi. Grup II' ye bir saatlik hemorajik şok uygulandı ve bu gruptaki deneklere kendilerinden alınan kan ve normal şalin verildi. Grup III' e bir saatlik şok sonrası kan ve pirasetam verildi. Grup IV' e ise şok ve tedavi uygulanmadı. Deneyin başlangıcında, 60. dk, 1 20. dk ve 1 80. dk' da nitrik oksit, laktat ve kan gazı analizi için kan örnekleri alındı. Deneyin sonunda, histopatolojik inceleme için karaciğer, böbrek, incebarsak ve beyin doku örnekleri alındı. Hemorajik şokta, şok ilerledikçe kan basıncı azaldı ve kalp atımları arttı. Hemorajik şokta tedaviye pirasetam eklenmesi kan basıncını ve taşikardiyi düzeltti. Hemorajik şok süresince hemodinamik ve doku perfüzyon değişikliklerini gösteren laktat değerleri hemorajik şok süresince arttı. Pirasetam hemorajik şokta laktat değerlerinde düzelme sağladı. Tedavi edilmeyen gruplarda plasma nitrik oksit seviyeleri arttı. Hemorajik şok tedavisi ile grup II ve III' de nitrik oksit seviyeleri azaldı. Pirasetamın hemorajik şokta nitrik oksit seviyeleri üzerine belirgin bir etkisi saptanamadı. 50Hemorajik şok sonrası karaciğer, böbrek, ineebarsak ve beyinde önemli hasar ortaya çıktı, Pirasetarnın hemorajik şok sonrası beyin ve karaciğerde oluşan hasan azalttığı tespit edildi. Sonuç olarak; pirasetam hemorajik şokta iskemîye bağlı hasan önleyebilir. Anahtar kelimeler : Hemorajik şok, pîrasetam, nitrik oksit, tedavi 51
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF PIRACETAM ON ISCHEMIA AND NITRIC OXIDE LEVELS IN HEMORRHAGIC SHOCK IN DOGS ABSTRACT Hemorrhagic shock is a frequent entity in emergency department. Organ damage caused by inadequate tissue perfusion due to hemorrhagic shock can be prevented when suitable treatment is applied in early stage. The aim of this experimental study is to show effects of piracetam on tissue hypoxia and nitric oxide levels in dogs with hemorrhagic shock. A total of 40 dogs were divided into 4 groups randomly, each consisting of 1 0 dogs. Group I underwent a hemorrhagic shock model of 180 minute duration and did not receive any treatment. Group II underwent a one hour hemorrhagic shock. The dogs in this group received blood obtained from themselves and normal saline as placebo. Blood and piracetam was given to group III after one hour shock. Neither shock nor treatment was applied to group IV. Blood samples were drawn for nitric oxide, lactate and blood gas analysis at 60th, 120th, ISO"1 minutes of the experiment. Tissue samples for histopatological analysis were taken from the liver, small intestines, kidney and brain at the end of the experiment. In hemorrhagic shock, blood pressure diminished and heart rates increased as the shock developed. Piracetam added to the treatment corrected blood pressure and heart rates in the hemorrhagic shock. 52Lactate values that indicate hemodynamic and tissue perfusion changes related to hemorrhagic shock increased during the hemorrhagic shock. Piracetam corrected lactate values in the hemorrhagic shock. Plasma nitric oxide levels increased in the group that did not receive treatment. Treatment of hemorrhagic shock reduced nitric oxide levels in group II and III. We could not determine that piracetam has a significant effect on nitric oxide levels in hemorrhagic shock. After hemorrhagic shock, considerable damages occurred in liver, kidney, small intestines and brain. We determined that piracetam reduced the damage in brain and liver tissues induced by hemorrhagic shock. It can be concluded that piracetam may prevent tissue damage caused by ischemia in hemorrhagic shock. Key words : Hemorrhagic shock, piracetam, nitric oxide, treatment 53