The SPLIT-INFL hypothesis in Turkish
Türkçe'de parçalanmış çekim öbeği hipotezi
- Tez No: 71528
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada Pollock'ın (1989) Parçalanmış Çekim Öbeği Hipotezi Türkçe üzerinde incelenmektedir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Yetinmeci Çizgi'dir (Chomsky, 1995). Parçalanmış Çekim Öbeği Hipotezi'ne göre çekim özellikleri olarak tanımlanan Uyum ve Zaman sözdizimsel baştır. Türkçe veriler üzerinde yapılan çözümlemeler Uyum, Zaman/Görünüş, Kiplik ve Olumsuzluk'un birer sözdizimsel baş olduklarını ve bu başların oluşturduğu işlevsel öbeklerin Belirleyici konumlarında, söz konusu başlarla anlamsal ilintisi bulunan belirteçlerin bulunduğunu göstermektedir. Ancak Türkçe'de Çekim Öbeğinin parçalanmasının gerekçeleri Pollock'ın İngilizce ve Fransızca için öne sürdüklerinden farklıdır. Bu tezde Yetinmeci Çizgi içindeki temel yapısal ilişki olan Belirleyici-Baş ilişkisinin, işlevsel başlarla belirteçler arasındaki anlamsal ilintiyi açıkladığı savunulmuştur. Türkçe veriler, Zaman/Görünüş'le“zamansallık”kavramını paylaşan sıklık belirteçlerinin bütün Z/G biçimbirimleriyle birlikte bulunabildiğini göstermektedir. Bulundukları yapıda olumsuzluk gösteren ek ya da kurucu gerektiren belirteçler, Olumsuzluk Öbeği'nin Belirleyicisinde bulunur ve Belirleyici-Baş ilişkisi temelinde olumsuzluk kutuplarını yaratır. Kiplik gösteren belirteçlerse, Kiplik öbeğinin Belirleyici konumunda bulunurlar ve işlevi belirlenmemiş olan kiplik biçimbirimlerine Belirleyici-Baş ilişkisi içinde oluşturdukları alanda yükümlülük kipi işlevini kazandırırlar. Olumsuzluk, Türkçe'de sözdizimsel bir baştır: Ad nitelikli yapılarda yüklemi oluşturan başın hareketini, eylemsi yapılardaysa vurguyu engeller. Ayrıca, farklı işlevlere sahip kiplik eklerinin arasında yer alabilmesi, baş niteliğini destekler nitelikte bir bulgudur. Türkçe'de, Bobaljik'in (1997) Zaman Öbeğinin Belirleyicisi Parametresi temelindeki biçimbilimsel bulgular Zaman Öbeğinin bir Belirleyicisinin bulunduğu savını desteklemektedir. Ayrıca Enç'in (1987) Zaman'ı bir gönderme birimi olarak ele alan görüşüne göre, Zaman'ı n demirlenecek bir Belirleyicisinin bulunması, Türkçe'de Zaman Öbeği'nin bulunduğu savını destekler niteliktedir. Bu çalışmada, Giorgi ve Pianesi'nin (1997) kuramsal savları temel alınarak, Zaman ve Görünüş'ün çift başlı bir ulam oluşturduğu ve bu ulamınöbeğinde Görünüş ve Bilgisellik Kipliği'nin melez bir baş oluşturduğu öne sürülmüştür. Bu önermenin dayandığı temel görgül bulgu, Görünüş ve Bilgisellik Kipliği gösteren biçimbirimlerin tümleyici bir dağılım göstermesidir. Bu çalışmada Türkçe için öne sürülen sözdizimsel yapı Yetinmeci Çizgi'nin ekonomi ilkelerine uygundur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The SPLIT INFL Hypothesis in Turkish by Gülşat Tosun This study analyzes the SPLIT INFL hypothesis (Pollock, 1989) in Turkish, within the Minimalist Program (Chomsky, 1995). SPLIT INFL hypothesis claims that Agreement and Tense are not features under the Inflection node, but syntactic heads. Analysis on Turkish data indicates that Agreement, Tense/Aspect, Negative and Modal are syntactic heads and they host semantically related adverbs at their Specifier positions. The motivations for splitting the Inflection node in Turkish, however, are different from those stated in Pollock (1989). It has been argued that the basic structural relation within the Minimalist Program, i.e. Spec-Head relation, accounts for the semantic relatedness of adverbs and functional heads. Turkish data indicates that adverbs of frequency, sharing the semantic concept temporality with Tense/Aspect cooccurs with all T/A markers. Negative polarity items occur at [SPEC NEGP] position and trigger the occurrence of negative within a Spec-Head relation. Modal adverbs occur at [SPEC MODP] and specify the underspecified modal morphemes as deontic within the domain they create. Negative blocks the movement of substantive heads in nonverbal structures and it blocks stress in verbal structures. The observation that it intervenes modal morphemes with different functions provides further evidence with respect to the head nature of NEG. Evidence from morphology, based on the [SPEC TP] Parameter (Bobaljik, 1996) provides supportive evidence for the occurrence of [SPEC TP]. Furthermore, the claim that Tense is a referential expression and that it has a specifier to anchor (Enç, 1 987) is in line with the claim that Tense heads a maximal projection. IVBased on the theoretical arguments of Giorgi and Pianesi (1997), it has been argued that T/A is a hybrid category in Turkish, under which ASP and Epistemic MOD are projected as a hybrid head. The evidence for the hybrid head ASP/MODE comes from the complementary distribution of ASP and Epistemic Modal morphemes. The structure claimed in this thesis does not violate economy principles of the Minimalist program.