Edinilmiş mallara katılma rejiminde değer artış payı alacağı
Claim for increased value in the regime of contribution to acquired property
  1. Tez No: 918193
  2. Yazar: SAFİYE PERGEL MAŞACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eşler tarafından malların yönetimine ve paylaşımına ilişkin bir mal rejimi tercihi yapılmadığı durumlarda aralarında yasal mal rejimi uygulanmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu Gereğince yasal mal rejimi“Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi”dir. Söz konusu yasal mal rejimi düzenlemesi ile evlilikte kadının malvarlığına ilişkin mağduriyetinin sonlandırılması amaçlanmıştır. Bu mal rejimi kapsamında; eş tarafından diğer eşin malvarlığı lehine mal rejiminin devamı esnasında gerçekleştirilen karşılıksız katkı, açıkça bağışlanmadıysa mal rejiminin sona ermesinin ardından karşılıksız bir kazanmaya sebebiyet verir. Sonuç olarak katkıda bulunan eş bu katkının kendisine iadesini talep edebilir ve bir alacak hakkına sahip olur. Bu kapsamda Edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusu olduğunda bu alacak hakkı değer artış payı alacağı olarak anılmakta ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 227'nci maddesinde düzenleme altına alınmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 227'nci maddesi ile iki ana esas düzenleme altına alınmıştır. Söz konusu hüküm kapsamında eşin diğer eşe ait mala yönelik gerçekleştirdiği katkısına ilişkin hiç veya uygun bir karşılık almaması nedeniyle kazandığı alacak hakkı ve bu alacağın nasıl hesaplanacağı yasalaştırılmıştır. Değer artış payı alacağı tasfiye sırasında malın değerinin artması durumunda ya da malda bir değer kaybı olsa dahi başlangıçtaki katkı kadar doğmaktadır. Katkı sırası ile malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına yönelik olabilmektedir. Değer artış payı alacağı eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanması durumunda; kanundan doğan, yalnızca diğer eşe karşı ileri sürülebilen, malvarlığı içerisinde yer alan malın edinimi, iyileştirilmesi ya da korunması uygun bir karşılık alınmaksızın eşlerden biri tarafından yapılan katkının karşılığından vazgeçilmemiş olması durumunda, yapılan bu katkı sebebiyle doğan bir alacak hakkıdır. Doğal olarak bu alacak hakkının doğabilmesi için edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermiş olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Spouses may make a maritial agreement regarding to the sharing of the assets otherwise, the legal property regime implements. By operation of the Turkish Civil Code No. 4721, the legal maritial property regime is the“Participation in Acquired Properties Regime”. The legal property regime purposes of ending the victimization of women in terms of their assets in marriage. Within the scope of this property regime, after the liquidation of the property regime, unless a property is not explicitly donated; the unconditional contribution made by the spouse in favor of the assets causes other spouse's unconditional enrichment. Therefore the contributing spouse will be able to request the return of this contribution and will have acquired a claim. In this context, when the participation in acquired properties regime implements, this claim is referred to as the share of value increase claim and is regulated in Article 227 of the Turkish Civil Code No. 4721. Two main principles have been regulated by Article 227 of the Turkish Civil Code No. 4721. The right of claim acquired by a spouse due to not receiving any or sufficent compensation for the contribution made to the property belonging to the other spouse and how this claim will be calculated have been enacted, within the scope of the provision. The share of value increase originates at the initial contribution rate in case the value of the property increases or decreases during the liquidation. The contribution may be directed to the acquisition, improvement or protection of the property, respectively. The share of increase in value; is a right of claim originates from the law, valid in property regimes where the regime of participation in acquired property is applied, may only be asserted against the other spouse in the event that the contribution made by one of the spouses is not waived without receiving an appropriate consideration for the acquisition, improvement or protection of the property included in the property. Naturally, in order for this right of claim to originates the regime of participation in acquired property must have ended.