Restorasyon projelerinde enerji etkin bina performansının geçmiş verilerle irdelenmesi
Investigation of energy efficient building performance in restoration projects with historical data
  1. Tez No: 918200
  2. Yazar: NIKOO KOUHI GOLDANLOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojik gelişmeler üretim hızını artırırken, enerji kaynaklarının tükenmesine ve çevresel etkilere yol açmaktadır. Bu sebeple enerji etkin bina tasarımı sürdürülebilir bir çevre için önemlidir. Enerji etkin bir bina tasarımında yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat edilmesi, prensiplerine uygun tasarım yapılması ve geri dönüştürülebilir malzeme seçimi çok önemlidir. İnşaat sektöründeki teknolojik gelişmeler, enerji etkin binaların tasarımında kullanılmaktadır. BBM ile binaların yapım ve işletim süreci sanal ortamda simüle edilmektedir. BBM modeline enerji verileri yüklenerek BEM oluşturulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, enerji etkin olmayan mevcut binalarının enerji performansını analiz etmek ve enerji etkin iyileştirme yöntemleri önermek için BEM simülasyon yazılımını kullanmaktır. Çalışma kapsamında İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi binasının geometrisi, iklim, konumu, aktivitesi, mekanik ve elektrik sistemleri gibi veriler BEM yöntemiyle modellenerek enerji analizi gerçekleştirilmiştir. Mevcut durumun enerji analizinde elde edilen sonuçlar neticesinde enerji etkin iyileştirme senaryoları tasarlanmış ve bu senaryolar mevcut durum ile tek tek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments, while increasing the speed of production, lead to rapid depletion of energy resources and environmental impacts. In the design of an energy efficient building, it is very important to pay attention to renewable energy sources, to design in accordance with the principles and to choose recyclable materials. Technological developments in the construction sector are used in the design of energy efficient buildings. With GCM, the construction and operation process of buildings is simulated in a virtual environment. BEM is created by uploading energy data to the GCM model. The aim of this study is to use BEM simulation software to analyze the energy performance of existing buildings that are not energy efficient and to propose energy efficient improvement methods. Within the scope of the study, the geometry, climate, location, activity, mechanical and electrical systems of Istanbul University Faculty of Architecture building were modeled with BEM method and energy analysis was performed. As a result of the results obtained in the energy analysis of the current situation, energy efficient improvement scenarios were designed and these scenarios were compared one by one with the current situation.