Medyanın ekonomi politiği bağlamında geleneksel ve yeni medyada patronsuz gazetecilik olgusu: Demokrat ve Birgün gazeteleri örneği
The phenomenon of journalism without patrons in the context of the political economy of the media: The case of Demokrat and Birgün newspapers
- Tez No: 918256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN DENİZ MORVA KABLAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Gündelik haber ihtiyacımızı karşılayan medya kurumlarının ticarileşmesi, kamusal yayıncılığa olan ihtiyacı gündeme getirmiştir. Anaakım medyada yaşanan yapısal dönüşümler, bağımsız gazeteciliğin gelişmesine zemin hazırlamıştır. Bu araştırma, geleneksel ve yeni medyadaki dinamiklere odaklanarak, patronsuz gazeteciliğin benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın genelinde, okuyucu ile inşa edilen pratiklerin katılımcı bir medya ortamı için sunduğu potansiyel de incelenmektedir. Alanyazındaki patronsuz gazetecilik çalışmalarında, okuyucu kavramına yeterince yer verilmemiş olması, bu çalışmanın temel problemini oluşturmuştur. Çalışmada, okuyucu ve gazeteciler arasındaki ilişkiler derinlemesine analiz edilerek, eleştirel ekonomi politik bağlamda yorumlanmıştır. Araştırmanın örneklemi olarak Demokrat ve BirGün Gazeteleri seçilmiş, bu gazetelerin okuyucu ve çalışanlarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular, nitel veri analiziyle çözümlenmiştir. Bu araştırma, patronsuz gazeteciliği geleneksel ve yeni medya bağlamında, özellikle okuyucu perspektifinden ele aldığı için önemli bir katkı sunmaktadır. Araştırmanın bulguları, okuyucuların hem maddi hem de eylemsel açıdan aktif bir rol üstlendiklerini göstermektedir. Patronsuz gazetelerde okuyucular, üretim, tüketim ve dağıtım faaliyetlerinin tamamına katılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The commercialization of media institutions that meet our daily news needs has brought the necessity of public broadcasting to the forefront. Structural transformations in mainstream media have laid the groundwork for the development of independent journalism. This research aims to highlight the similarities and differences of patronless journalism by focusing on the dynamics in both traditional and new media. Throughout the study, the potential of practices co-constructed with the audience for fostering a participatory media environment is also explored. The lack of attention to the concept of the audience in existing literature on patronless journalism constitutes the central problem of this study. In this research, the relationships between readers and journalists are analyzed in depth and interpreted within a critical political economy framework. The sample for the study includes the newspapers Demokrat and BirGün, with semi-structured interviews conducted with their readers and staff. The findings from these interviews were analyzed using qualitative data analysis. This research is significant because it addresses patronless journalism in the context of both traditional and new media, specifically from the perspective of the audience. The findings show that readers play active roles both materially and in terms of action. In patronless newspapers, readers are involved in all stages of production, consumption, and distribution.