4-6 yaş Kur'an kursu öğreticilerinin materyal hazırlama durumları
Material preparation status of 4-6-year-old Qur'an course teachers
- Tez No: 918260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı 4-6 yaş Kur'an kurslarında görev yapan öğreticilerin materyal hazırlama durumlarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu dönem çocuklarının kolay bir öğrenme gerçekleştirmesi ve öğrenmede kalıcılığın sağlanmasında materyal kullanımının gerekliliği ve faydası bilinen bir durumdur. Dolayısıyla 4-6 yaş Kur'an kurslarında görev yapan öğreticilerin materyal hazırlama durumlarını tespit etmek önemli bir husustur. Bu araştırmada, materyal hazırlama durumlarını belirlemek amacıyla Bursa ilindeki 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında görev yapan 33 öğreticiyle, nitel araştırma yöntemi kapsamında yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde öğreticilerin büyük bir bölümünün materyal hazırlama ile ilgili eğitimler almakla birlikte bu eğitimlerde bazı yetersizliklerin olduğu, öğreticilerin tümünün materyal kullanmayı gerekli gördüğü, materyal hazırlama noktasında kendilerini genel olarak yeterli gördükleri, kurslardaki gerekli malzeme ve teknolojik altyapı durumlarının genel olarak iyileştiği, tüm öğreticilerin derslerine hazırlık yaparak girdiği tespit edilmiştir. Materyal hazırlanırken en fazla çocukların seviyesi kriterine dikkat edildiği, en fazla materyal hazırlanılan dersin Kur'an-ı Kerim olduğu sonucuna varılmıştır. Öğreticilerin derse ve konuya uygun birçok farklı materyal hazırladıkları, bunlardan en çok hazırladıkları materyal türlerinin ise kukla olduğu tespit edilmiştir. Yeni etkinlik kitaplarından memnuniyet duyulmakla birlikte, etkinliklerle Elif-ba kitabı başta olmak üzere bu kitaplara yöneltilen bazı eleştiriler ve kitapların iyileştirilmesi ile ilgili bazı öneriler sunulmuştur. Öğreticilerin materyal bulmak için en fazla sosyal medyadan yararlandıkları görülmektedir. Öğreticiler kurumdan derslerinde kullandıkları kitapların iyileştirilmesini, hizmet öncesi ve hizmet sonrası materyal konusunda eğitimler verilmesini, kurslara teknik ve maddi destek sağlanmasını, materyal geliştirme ekibi kurulmasını, dini formasyon eğitiminin sağlanmasını, dini içerikli çocuk edebiyatının geliştirilmesini, dua ve sûre öğretimi için tâlim videoları hazırlanmasını beklemektedirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the material preparation status of the teachers working in 4-6 age Qur'an courses affiliated with the Presidency of Religious Affairs. The necessity and benefit of using materials to ensure easy learning and permanence in learning is a known situation. Therefore, it is essential to determine the material preparation status of the teachers working in 4-6 age Qur'an courses. In this study, semi-structured interviews were conducted within the scope of qualitative research method with 33 teacher's working in Quran courses for 4-6 age groups in Bursa to determine the material preparation status. As a result of the interviews, it was determined that although a large portion of the teachers received training on material preparation, there were some inadequacies in these pieces of training; all teachers found it necessary to use materials, they generally considered themselves sufficient in terms of material preparation, the necessary material and technological infrastructure in the courses had generally improved, and all teachers started their lessons by preparing. It was concluded that the level criterion of the children was considered the most when preparing materials, and the lesson for which the most materials were prepared was the Qur'an. It was determined that the teachers prepared many different materials suitable for the lesson and the subject, and the most commonly prepared material type among these was puppets. Although the new activity books were appreciated, some criticisms were made of these books, especially the Elif-ba book, and some suggestions were presented about improving the books. It was observed that the teachers mostly used social media to find materials. Teachers expect the institution to enhance the books they use in their classes, provide pre-service and post-service training on materials, provide technical and financial support, establish a material development team, provide religious formation training, develop children's literature with religious content, and prepare training videos for teaching prayers and surahs.