Avrupa Birliği uyum sürecinde teknoloji ve tasarım eğitimi
Technology and design education in European Union harmonization process
  1. Tez No: 268100
  2. Yazar: İLKNUR EROL MAVİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kitle iletişim araçlarının yaygınlaştığı ekonomik, kültürel ve siyasal düzeyde dünya toplumlarının iç içe girdiği bir dünya da yaşamaktayız. Böyle bir toplumda da en önemli rolü teknoloji üstlenmektedir. İçinde yaşadığımız yüz yılda çağı yakalamak ve çağın gereklerini yerine getirebilmek teknoloji ile yakından ilişkilidir. Bunun farkında olan ülkelerde sadece teknolojiyi kullanabilen değil aynı zamanda teknolojiyi üretebilen, karşılaşılan problemlere pratik ve akılcı çözümler üreten, düşünmeyi bilen, sorgulayabilen, olaylara farklı bakış açıları yakalayabilen nesiller yetiştirebilmenin savaşını vermektedir. Bunu başarabilmek için de eğitimin daha ilk yıllarında öğrencilerini teknoloji kültürü ile tanıştırmaktadırlar. Bu durumda da teknoloji kültürü ile yetişen bireylerin olaylara daha farklı açıdan bakabilmeleri, problem çözme kabiliyeti kazanmaları, pratik çözümler geliştirebilmeleri ve teknolojik tasarımlar ortaya koyabilmeleri kısaca çağın gerisinde kalmadan çağa ayak uydurabilmeleri kolaylaşmaktadır.Bu çalışmada, tüm bu gelişmeleri sağlayabilmek için temel kabul edilen teknoloji eğitimi tanıtılmaktadır. Ayrıca başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere ABD eğitim standartlarına ulaşma çabasında olan AB ülkelerindeki Teknoloji eğitimi konusunda ilerleme kaydetmiş belirli ülkeler (İngiltere, İrlanda, İspanya, Almanya, Fransa) ve Türkiye'deki Teknoloji Eğitimi yaklaşımları incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, teknoloji eğitiminin AB'ye girme çabasında olan ülkemizdeki durumu ile ABD ve AB ülkelerindeki durumu ve programlarını incelemek ve ülkemizde uygulanan programla karşılaştırarak farklılıkları ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
We are living in a globalizing world where the mass media becomes widespread and the economic, cultural and politic borders between the world societies disappear. In such a society, the biggest part is taken by technology. In our century, catching up with the era is closely related to technology. Countries that are aware of this fact make great efforts to grow up generations who can not only use the technology, but also create it, propose practical and rationalist solutions for the problems they encounter, who know how to think and who can question the facts, and obtain different standpoints. In order to achieve this, they introduce the technology culture to their students at the early years of their education. In this way, it gets easier for individuals that are grown with a technological culture to view situations through different perspectives, gain problem-solving ability, develop practical solutions and create technological designs, that is, in summary, to keep up with the times and not to get out of date.This study introduces technology education which is acknowledged to be essential in order to provide all these advancements. Also an analysis is made on Technology Education approches especially in the United States of America, in the EU countries that have made great progress in their efforts to achieve the USA educational standards, and in Turkey. The aim of the study is to examine the situation of technology education and the related programs in our country that makes efforts for entrance to the EU, in the USA and the EU countries, and to reveal the differences by comparing the programs in Turkey with the programs in others.