Küreselleşme çerçevesinde esneklik ve esnek çalışmanın istihdam ve işsizliğe etkileri
Flexibility in the framework of globalization and the effects of flexible working on employment and unemployment
- Tez No: 918271
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, dünya çapında entegrasyon kapsamında iş ve işten çıkarma konusunda çok yönlülük ve ayarlanabilir iş yapılarının sonuçlarını araştırmaktadır. Araştırma küresel bağlantılılığın kavramını ve gelişimini değerlendirerek, parasal, toplumsal ve teknik yönlerini vurgulayarak başlar. Bu tez, esnekliği çeşitli biçimlere ayırarak kategorize eder: sayısal esneklik, işlevsel esneklik, ücret esnekliği ve sözleşmesel esneklik. Her biçim hem işverenler hem de çalışanlar üzerindeki etkisini anlamak için ayrıntılı olarak incelenir. Araştırmanın temel odak noktası, esnek çalışmanın istihdam oranları ve işsizlik eğilimi üzerindeki etkisidir. Tez, esnek iş gücü piyasalarının iş gücünün demografik yapısını nasıl değiştirdiğini, özellikle cinsiyet, yaş ve beceri düzeyine dikkat ederek inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the implications of versatility and adjustable job structures for employment and layoffs in the context of worldwide integration. The research begins by assessing the concept and development of global connectedness, emphasizing its monetary, social and technical aspects. This thesis categorizes flexibility into various forms: numerical flexibility, functional flexibility, wage flexibility and contractual flexibility. Each form is examined in detail to understand its impact on both employers and employees. The main focus of the research is the impact of flexible working on employment rates and unemployment trends. The thesis examines how flexible labor markets change the demographic structure of the workforce, paying particular attention to gender, age and skill level.