Farklı üretim santrallerinden beslenen elektrik güç sistemlerinin çeşitli işletme şartlarında analiz edilmesi
Analysis of electric power systems fed from different generation plants under various operating conditions
  1. Tez No: 918337
  2. Yazar: BURAK YAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA ORTAÇ KABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel ölçütlerinden biride enerjidir. Sanayi Devrimi'nden bu yana nüfus artışı ve teknolojik gelişmeler eşliğinde gündelik hayatta ve üretim aşamaları için enerjiye olan ihtiyaç ve talep artmaktadır. Bu durum enerjinin üretiminde, iletimde ve dağıtımda kontrol, koruma ve kumanda gereksinimlerini daha verimli ve etkin bir şekilde yapmak gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca elektrik güç sistemlerinin verimli ve kullanışlı olabilmesi için ekonomik yük arzını sağlayarak gerekli şekilde planlama, projelendirme, inşası ve işletilmesi gerekmektedir. Bu sistemleri sürdürülebilir bir şeklide işletilmesini sağlamak adına bilgisayar programlarına dayalı çözüm tekniklerine başvurulması kaçınılmazdır. Elektrik güç sistemlerinin bilgisayar ortamında modellenmesinin en önemli faydası sistemdeki manevra ve kumanda ayarlarını yapabilme, hata ve arızaları grafik ve analiz sonucu üzerinden yorumlayarak sistemdeki problemlere daha erken müdahale edebilme imkânı sunmaktadır. Bu sistemlerin bilgisayar ortamında modellenerek simüle edilebilmesi ve birçok yönden analiz edebilecek şekilde tasarlanmasını sağlayan programlardan biride Matlab/Simulinktir. Elektrik güç sistemlerinde gerek işletmeye alınmadan önce, gerekse mevcut şebekeye ilave edilmesi durumlarında sistemin sürekli, kararlı ve güvenilir bir şekilde çalışabilmesi için yük akışı, kısa devre ve harmonik analizi gibi bazı mühendislik analizleri önem arz etmektedir. Bu analizlerde kullanılan, PSS/E, DIgSILENT, NEPLAN, SIMARIS, ETAP, PowerWorld gibi paket programlara ek olarak, bu çalışmada da Matlab/Simulink programı kullanılarak tasarlanan 10 baralı IEEE test sistemli modellemenin yük akış analizi ile, çeşitli baralardaki akım, gerilim ve güç değişimleri görülebilecektir.Kısa devre analizi ile, kısa devre olduğu noktalarda nominal çalışma akımlarından çok daha büyük değerlere ulaştığı tespit edilebilecektir. Harmonik analizi ile de lineer olmayan yüklerin çektikleri harmonik akım bileşenlerinin temel bileşene göre seviyeleri belirlenebilecektir. Tespit edilen bu değerler doğrultusunda, mevcut sistemin yük taşıma kapasitesi ve ileriye yönelik şebeke yatırım planlamasının önceden tahmin edilebilmesi, röle koordinasyonu, gerilim yalıtım seviyelerinin kontrolü, gerilim düşümü ve hat kayıpları analiz edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the main criteria for sustainable economic and social development. Since the Industrial Revolution, the need and demand for energy for daily life and production stages has been increasing, accompanied by population growth and technological developments. This situation has revealed the need for more efficient and effective control, protection and control requirements in the production, transmission and distribution of energy. In addition, in order for electric power systems to be efficient and useful, they must be planned, designed, constructed and operated properly by providing economic load supply. In order to ensure the sustainable operation of these systems, it is inevitable to resort to solution techniques based on computer programs. The most important benefit of computer modeling of electric power systems is the ability to make maneuvering and control settings in the system, to interpret faults and failures through graphical and analysis results and to intervene earlier in the system. Matlab/Simulink is one of the programs that enable these systems to be modeled and simulated in computer environment and designed in a way that can be analyzed in many ways. In electric power systems, some engineering analyses such as load flow, short circuit and harmonic analysis are important for the continuous, stable and reliable operation of the system both before commissioning and when it is added to the existing network. In addition to the package programs such as PSS/E, DIgSILENT, NEPLAN, SIMARIS, ETAP, PowerWorld used in these analyses, in this study, the load flow analysis of the 10-bus IEEE test system modeling designed using Matlab/Simulink program will be able to see the current, voltage and power changes at various busbars. With short circuit analysis, it will be possible to determine that the short circuit currents reach much larger values than the nominal operating currents. With harmonic analysis, the levels of harmonic current components drawn by non linear loads according to the fundamental component can be determined. In line with these determined values, the load carrying capacity of the existing system and prediction of future network investment planning, relay coordination, control of voltage insulation levels, voltage drop and line losses will be analyzed.