İdari personellerin dijital dönüşüme yönelik algıları ile teknolojik işsizlik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerin X ve Y kuşakları bağlamında incelenmesi: Selçuk Üniversitesi örneği
Examining the relationships between administrative employees' perceptions towards digital transformation and technological unemployment anxiety levels in the context of generations X and Y: Selçuk University sample
- Tez No: 918338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KALFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dijital dönüşüm algıları, teknolojik işsizlik kaygısı ve kuşaklar arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırmanın amacı, Selçuk Üniversitesi'nde çalışmakta olan idari personellerin dijital dönüşüme yönelik algıları ve teknolojik işsizlik kaygı düzeylerinin X ve Y kuşakları arasında nasıl farklılık gösterdiğini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemini, Selçuk Üniversitesi bünyesinde çalışan 384 idari personel oluşturmaktadır. X ve Y kuşakları arasında belirtilen değişkenler açısından fark ve benzerlikleri tespit etmek amacıyla Bağımsız Örneklemler T Testi uygulanmıştır. Ardından, değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek için korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki etkileşim ise regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, Y kuşağı katılımcıların X kuşağı katılımcılara kıyasla dijital dönüşümde kariyer gelişimlerine önem verdikleri, ayrıca X kuşağı katılımcıların teknik beceri eksikliğine ilişkin kaygılarının Y kuşağı katılımcılardan daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tüm katılımcıların dijital dönüşüme yönelik algılarının teknolojik işsizlik kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi negatif ve anlamlı bulunmuştur. Y kuşağı katılımcıların dijital dönüşüme bakış ölçeğinin alt boyutu olan“Kişisel Gelişime Katkı”boyutunun, Teknolojik İşsizlik Kaygısı ölçeğinin alt boyutları (Teknik Beceri Eksikliği, Artırımlı Teknolojik İyileştirmeler, Teknolojik Bozulmalar) üzerinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Dijitalleşme, Dijital Dönüşüm, İşsizlik, Teknolojik İşsizlik, X Kuşağı, Y Kuşağı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which examines digital transformation perceptions, technological unemployment anxiety and the relationship between generations, is to determine how the perceptions of digital transformation and technological unemployment anxiety levels of administrative employees working at Selçuk University differ between generations X and Y. The sample of the study consists of 384 administrative employees working at Selçuk University. Independent Samples T-Test was applied in order to determine the differences and similarities between Generations X and Y in terms of the specified variables. Then, correlation analysis was performed to determine the direction and strength of the relationship between the variables. The interaction between the variables was examined with regression analysis. As a result of the study, it was concluded that Generation Y participants attach importance to their career development in digital transformation compared to Generation X participants, and that Generation X participants' concerns about lack of technical skills were higher than Generation Y ones. The effect on all participants' perceptions of digital transformation and their levels of technological unemployment anxiety was found to be negative and significant. The sub-dimension of the“Contribution to Personal Development”dimension of the digital transformation perspective scale of Generation Y participants was found to have a negative and significant effect on the sub-dimensions of the Technological Unemployment Anxiety scale (Lack of Technical Skills, Incremental Technological Improvements, Technological Disruptions). Keywords; Digitalization, Digital Transformation, Unemployment, Technological Unemployment, Generation X, Generation Y