Gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde konnektif doku manipulasyonu ile vertebral mobilizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of connective tissue manipulation and vertebral mobilization techniques in treatment of tension type headache
  1. Tez No: 91835
  2. Yazar: FUNDA DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AKARCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Demirtürk F., Gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde konnektif doku manipulasyonu ile vertebral mobilizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2000. Bu çalışma, gerilim tipi baş ağrısı (GTB) olan olgularda iki farklı manuel tedavi yönteminin etkinliğinin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan 30 olgu rastgele örnekleme yöntemiyle iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da yüzeyel nemli sıcaklık ve klasik masaj uygulamaları yapılmış, bu yöntemlere ek olarak birinci gruba konnektif doku manipulasyonu (KDM), ikinci gruba ise Dr. James Cyriax'in vertebral mobilizasyon teknikleri uygulanmıştır. Tedaviler toplam 20 seans olmak üzere dört hafta sürmüştür. Tedavilerin etkinliğini incelemede kullanılan değerlendirme parametreleri şunlardır; baş ağrısı indeksi, analjezik kullanımı, baş ağrısı nedeniyle uyanma frekansı, baş ağrısına eşlik eden semptomlar, servikal bölgenin aktif ve pasif eklem hareketleri ile anormal end-feel saptanan eklem hareket sayısı, servikal ve torakal bölgelerin fizyolojik eğrilik oranlan, konnektif dokunun mobilitesi, spazm, basınç eşik değerleri ve Genel Sağlık Anketi puanlan. Uygulanan tedavilerin etkinlikleri tedaviden iki hafta önce, tedavi sonrası ve tedavi bitiminden iki hafta sonraki kontrol döneminde yapılan değerlendirme sonuçlan göz önüne alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Demirtfirk F., Comparison of connective tissue manipulation and vertebral mobilization techniques in treatment of tension type headache. Hacettepe University Health Sciences Institute MSc Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2000. This study was performed in order to compare the effectiveness of two different manual treatment methods in patients with tension type headache (TTH). A total of 30 patients were randomized into two groups. Superficial heat and classical massage were applied to both of the groups. In addition to these methods, connective tisue manipulation (CTM) was performed to the first group and Dr. James Cyriax's vertebral mobilization to the second. Treatment lasted for 20 sessions in four weeks. The following parameters were evaluated in order to investigate the effectiveness of the treatment methods; headache index, analgesic intake, frequency of awakening because of headache, headache associated symptoms, active and passive range of motion of the cervical spine, number of joint motions with abnormal end-feel, physiological curves of the cervical and thoracal spine, connective tissue mobility, spasm, pressure threshold values and General Health Questionnaire scores. Assessments were performed two weeks before treatment, after treatment and two weeks after the treatment in order to compare the effectiveness of the methods.