Three a's in an ESL classroom: Learner autonomy, authenticity and alternative assessment
Bir ingilizce (ESL) sınıfında üç temel özellik: Öğrenen özerkliği, özgünlük ve alternatif değerlendirme
  1. Tez No: 918366
  2. Yazar: ERKAN KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. DIANA PANINOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Pennsylvania
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İngilizce Dili Öğretimi (English Language Teaching, ELT) günümüzde sadece pedagojik bir alan değil, aynı zamanda bir uzmanlık alanıdır. ELT; birçok teoratik, pratik ve kurumsal yönü olan çok-boyutlu, hibrit bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır (Widdowson, 2003). Böyle bir alanda başarılı ve etkili olabilmek için öğretmenlerin kendilerini profesyonel anlamda geliştirmeleri, yeni bilgi ve yetenekleri öğrenmeleri ve daha yapıcı ve derin bakış açısı kazanmaları gerekmektedir (Bailey, Curtis ve Nunan, 2001). Bu anlamda yansıtmacı öğretim, öğretmenlerin profesyonel gelişimleri için çok önemli bir yer tutmaktadır. Yansıtmacı öğretimin, öğretmenlerin sınıf içindeki farkındalıklarının artmasında, yeni deneyimler kazanmalarında ve teori ile uygulamayı birleştirmelerinde olumlu etkileri sık sık vurgulanmaktadır. Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir İngilizce sınıfında (English as a Second Lanugage, ESL), yansıtmacı öğretim yöntemi ve ilgili kaynak taraması ile üç temel konuya odaklanmıştır: öğrenen özerkliği, özgünlük (otantiklik) ve alternatif bir değerlendirme aracı olarak öz-değerlendirme. Bu amaçla, öğretmen tarafından dersler kaydedilmiş ve ders gözlem formları düzenli olarak doldurulmuş, danışman öğretmenlerin gözlemlerine başvurulmuş ve öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, yansıtıcı öğretim ile bu üç temel konu detaylı olarak incelenmiş ve sınıf içindeki uygulama ile teorik bilgilerin arasındaki karşılıklı ilişki vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
English Language Teaching (ELT) is not merely a pedagogical field, but a professional area that has a significant place in today's fast-changing world. It is a hybrid and multidimensional field that encompasses numerous factors such as theoretical, practical and institutional aspects of both language and pedagogy (Widdowson, 2003). In order to become successful and effective members of this professional field, teachers need to learn new knowledge and skills, to gain more positive and deeper perspective, and to meet the needs of changing paradigms and teaching conditions (Bailey, Curtis and Nunan, 2001). In this sense, reflective teaching has a crucial place in language teachers' professional development. It is often emphasized that reflective teaching raises teachers' awareness within the classroom context, helping them to gain new experiences and to link theory and practice in their teaching. This study conducted in an ESL classroom in the United States of America focuses on three key themes through reflective teaching and review of literature: learner autonomy, authenticity and self-assessment as an alternative assessment. To this end, I, as the teacher, recorded the lessons, took the observation notes regularly and conducted interviews with students. As a result, these three themes have been investigated thoroughly through reflective practice and the mutual relationship between theoretical knowledge and classroom practice is highlighted.