Su topu oyuncularında lumbal bölgenin değerlendirilmesi
The Evaluation of the lumbar region in water polo players
  1. Tez No: 91840
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET öner, Ö., Sutopu oyunculannda lumbal bölgenin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara 2000. Bu çalışma sutopu oyuncularının lumbal bölgelerinin fiziksel uygunluğunu ve lumbal kemik mineral yoğunluğunu değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sağlık ve Rehberlik Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde gerçekleştirilen çalışmamız deney grubu olarak 25 erkek sutopu oyuncusu, kontrol grubu olarak spor yapmayan 25 erkek bireyden oluşmuştur. Biodex System 3 PRO. cihazı kullanılarak gövde fleksiyonu ve ekstansiyonu izometrik kas kuvveti değerlendirilmesi, karın kaslarının statik endurans testi, modifiye Sorenson testi kullanılarak sut kaslarının statik endurans değerlendirilmesi, öne eğilme, otur uzan, sağa ve sola lateral fleksiyon, hiperekstansiyon testleri ile esneklik değerlendirilmesi, Lunar DPX-IQ dansiometre cihazı ile lumbal kemik mineral yoğunluğunun değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda kas kuvvetleri, sırt kaslarının statik enduransı, öne eğilme, otur uzan testleri ve kemik mineral yoğunluğu değerlerinde sporcu ve kontrol grubu arasında fark çıkmamıştır (p>0.05). Karın kaslarının statik enduransı, lateral fleksiyon ve hiperekstansiyon testleri değerlerinde sporcular lehine fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Öner, Ö., The evaluation of the lumbar region in water polo players, Hacettepe University Medical Sciences Institite Physical Therapy and Rehabilitation Programme Master of Science of Thesis, Ankara, 2000. This study was carried out with the aim of measuring and evaluating the physical fitness of the lumbar region and the lumbar bone mineral density of waterpolo players. The study was conducted at the Physiotherapy and Rehabilitation Department of Middle East Technical University Medical Center. The study was constituted of 25 athletes who perform waterpolo sport and the 25 sedantary men. The Biodex system 3 PRO equipment, was used for measuring the isometric strength of trunk flexion and extension muscles. Static endurance of the abdominal muscles was evaluated and also modified Sorensen test was used for evaluating the static endurance of back extensor muscles. Flexibility was measured by leaning forward, sit and reach, left and right lateral flexion and hiperextension tests. Lumbar bone mineral density was measured by Lunar DPX-IQ densitymeter equipment. The values of the results of the study showed that there was no difference between the study group and the control group concerning muscle strength, static endurance of back muscles, leaning forward and sit and reach tests and bone mineral density (p>0.05). Static endurance of abdominal muscles, lateral flexion, and hyperextension tests results of the groups were found different in favour of the study (p0.05).