Exploring the psychosocial interventions used to manage depression in people living with dementia within the care homesetting
Demans ile yaşayan kişilerde depresyon yönetiminde kullanılan psikososyal müdahalelerin bakım evi ortamında incelenmesi
- Tez No: 918408
- Danışmanlar: DR. SION WILLIAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bangor University-Prifysgol Bangor
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma demansta depresif belirtilere yönelik psikososyal müdahalelerin incelenmesini amaçlamıştır. Demansta depresyon genellikle davranış değişiklikleri, günlük yaşam aktivitelerini sürdürmede zorluklar, yaşam kalitesinin değişmesi ve ruh halinin değişmesi gibi birçok faktörle ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı, mevcut literatürün kapsamını anlamak, kanıt boşluklarını incelemek ve huzurevi ortamında demanslı bireylerde depresyona yönelik psikososyal müdahaleleri keşfederek içerik, süre ve kapsam haritasını çıkararak gelecekteki araştırmalara işaret etmek, araştırmak ve araştırmaktı. Demansta psikososyal müdahalelerin depresif belirtilere etkisi araştırıldı. Ocak 2010 ile Ağustos 2019 arasında huzurevinde demansta depresyona yönelik psikososyal müdahale türleri için literatür, CINAHL, ASSIA, PsycINFO, EBSCO aracılığıyla MEDLINE, Cochrane Kontrollü Çalışmalar Merkezi Kaydı, Google Akademik gibi veri tabanlarında tarandı. Demansta psikososyal müdahalelerin depresyon, depresif belirtiler ve nöropsikiyatrik belirtiler üzerindeki etkisine ilişkin rapor edilen, bakımevi ortamında yürütülmüş, İngilizce raporlanmış araştırmalar dahil edilmiştir. Makaleler tematik bir analiz çerçevesine göre kodlanmıştır. Çalışmalar, psikososyal müdahaleler, yaşam kalitesi (%40), iyilik hali (%60) ve bilişsel işlev (%40) olmak üzere dört temada kategorize edilen dahil etme kriterlerini (n=10) karşıladı. Tüm çalışmalar, psikososyal müdahalelerin demansta depresyon üzerindeki etkisine odaklanmak için nicel tasarımdı. Daha sonra, bu kapsam belirleme incelemesi için çalışmalarda kullanılan en yaygın ölçüm araçları MMSE (%90), CSDD (%30), GDS (%60), QOL-AD (%20), DQOL (%10) ve DLCO (%20). Bu kapsamda anımsama terapisi, müzik terapisi, bilişsel davranışçı terapi, deneyime dayalı grup terapisi, çoklu terapiler (müzik terapi, anımsama terapisi ve gerçeklik yönelimi soru sorma-okuma-demans terapisi, bilişsel davranışçı terapi) türleri tanımlanmıştır. Demanslı kişilerde depresyonu yönetmek için kullanılan psikososyal müdahaleler; hatırlama terapisi, yaşam kalitesinin, bilişsel işlevin ve refahın iyileştirilmesi ve depresif semptomların azaltılması üzerinde olumlu bir etki gösterdi. Bir yandan müzik terapinin iyilik hali ve bilişsel işlev üzerinde olumlu etkisi olurken, yaşam kalitesi üzerindeki etkisi olumlu etki göstermedi. Ayrıca, müzik terapinin olumlu etkisi, müzik müdahalesi sona erdikten sonra da etkisini devam ettirmekteydi. Gelecekteki araştırmalar, huzurevi ortamında demanslı bireylerde depresif semptomları iyileştirmeye ve yaşam kalitesini, esenliğini ve bilişsel işlevi iyileştirmeye yönelik psikososyal müdahalelerin etkisine odaklanmalıdır. Bu kapsam belirleme incelemesinin sınırlamaları ve gücü vardı. Dahil edilebilecek çalışma yelpazesi ve gri literatürün değerlendirildi. Başlıca sınırlamalar çalışma tasarımı ile ilgilidir. İlk olarak, dahil edilen çalışmalar nicel tasarımdır. Dahil etme ve hariç tutma kriterlerini uygularken, huzurevi ortamında demans ile yaşayan kişilerde depresyona psikososyal müdahaleyi araştırmak için nitel bir tasarım çalışması yoktu. Müdahale temelli çalışmalar ve nitel tasarım çalışmaları, hangi tür psikososyal müdahalelerin en çok ihtiyaç duyulduğunu anlamada yardımcı olacaktır. Bu kapsam belirleme incelemesi, bakımevi ortamında demanslı bireylerde depresyon üzerindeki psikososyal müdahalelerin etkinliğini, yaşam kalitesi, iyilik hali ve bilişsel işlevin iyileştirilmesi ile ilgili olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Nitel çalışma tasarımı ihtiyacı, demansta depresif belirtilere yönelik psikososyal müdahale türlerini tanımlamayı dikkate almalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, examining psychosocial interventions for depressive symptoms in dementia were investigated. Depression in dementia is commonly occurred with multiple factors, such as changes in behaviour, challenges maintaining daily living activities, changing the quality of life and changing mood. This study aims were to understand the scope of the existing literature, examine evidence gaps, and point out future research throughout exploring the psychosocial interventions on depression in individuals living with dementia within the nursing home setting, mapping their content, duration and scope, to investigate whom and how delivers the psychosocial interventions in the nursing home settings and to explore the effectiveness of psychosocial interventions evaluated and measured. Building on the existing research on psychosocial interventions, it asks, what are the psychosocial interventions for depression in individuals with dementia within the care home setting? The effect of psychosocial interventions on depressive symptoms in dementia was investigated. The literature was searched for the types of psychosocial interventions on depression in dementia within the nursing home setting between January 2010 and August 2019 in databases including CINAHL, ASSIA, PsycINFO, MEDLINE via EBSCO, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Google Scholar. Studies were included if they were reported in English, reported on the effect of psychosocial interventions on depression, depressive symptoms and neuropsychiatric symptoms in dementia, and were conducted in the care home setting. Articles were coded with regard to a thematic analysis framework. Studies met the inclusion criteria (n=10) and were categorized into four themes: psychosocial interventions, quality of life (40%), well-being (60%) and cognitive function (40%). All studies were quantitatively designed to focus on the effect of psychosocial interventions on depression in dementia. Then, the most common measurement tools in studies used for this scoping review were MMSE (90%), CSDD (30%), GDS (60%), QOL-AD (20%), DQOL (10%) and The Daily Living 11 Activities Observation (20%). In this context, reminiscence therapy, music therapy, cognitive behavioural therapy, experience-based group therapy, multiple therapies (music therapy, reminiscence therapy and reality orientation; question-asking-reading- dementia therapy, cognitive behavioural therapy) were defined as types of psychosocial interventions used to manage depression in people with dementia. Reminiscence therapy positively impacted the improvement of quality of life, cognitive function and well-being and reduced depressive symptoms. On the one hand, music therapy positively impacted well-being and cognitive function, whereas the effect on the quality of life did not show a positive impact. Furthermore, the positive effect of music therapy was still explicit after ending the music intervention. Future research should focus on the effect of psychosocial interventions to improve depressive symptoms and improve quality of life, well-being and improvement of cognitive function in individuals with dementia within the nursing home setting. There were limitations and strengths to this scoping review. The assessments of the range of studies and grey literature that might be included. The major limitations relate to study design. Firstly, the studies included were quantitative design. When applying inclusion and exclusion criteria, there were no qualitative design studies to investigate the psychosocial intervention on depression in people living with dementia within the nursing home setting. Intervention-based studies and qualitative design studies would be helpful in understanding the scope of which types of psychosocial interventions are most in need. This scoping review suggests that more research is needed to understand the effectiveness of psychosocial interventions on depression in individuals with dementia within the nursing home setting related to the improvement of the quality of life, well-being and cognitive function. The need for the qualitative study design should be considered in identifying the types of psychosocial interventions for depressive symptoms in dementia