Yeni benzoiltiyoüre fonksiyonel gruplu, metal içeren inorganik koordinasyon polimerlerinin sentezi ve ambalaj materyali olarak sığır etinin bazı fizikokimyasal, mikrobiyolojik özellikleri ve raf ömrü üzerine etkileri
Synthesis of novel metal-containing inorganic coordination polymers with benzoylthiourea functional group and their effects on some physicochemical, microbiological properties and shelf life of beef meat as packaging material
- Tez No: 918425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, yeni poli(4-vinil N-furfuril-N-benzoiltiyoüre) (P4VBT1) polimeri ve üç yeni metal kompleksi; P4VBT1-Cu(II), P4VBT1-Ag(I), P4VBT1-Zn(II) elde edilerek, yapıları 1HNMR, 13CNMR, FT-IR, LC-MS, SEM-EDX, GPC ile karakterize edildi. P4VBT1 polimerinin molekül ağırlığı Mn=674kDa ve molekül ağırlığı dağılımı (PDI) 2,0 civarında bulundu. P4VBT1 polimerinin yüzey alanı ve toplam gözenek boyutu BET tekniği kullanılarak ölçüldü. P4VBT1 polimerinin termal özellikleri, TG/DTG ve DSC termal analiz yöntemleriyle belirlendi. P4VBT1 polimeri ve P4VBT1-Ag(I) kompleksinin ince filmleri elde edilerek, sığır etinin paketlenmesinde ambalaj özellikleri incelendi. P4VBT1 polimeri ve P4VBT1-Ag(I) kompleksi kullanılarak paketlenen sığır etinin fizikokimyasal ve mikrobiyolojik incelemeleri, depolama süresi boyunca 1., 5., 10. ve 14. günlerde gerçekleştirildi. Ek olarak, bu maddelerin DPPH aktivitesi belirlendi. Depolama süresi boyunca sentezlenen materyallerle paketlenmiş sığır etinin nem içerikleri arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Depolama süresi sonunda, sentezlenen materyallerle ambalajlanan sığır etlerinde pH ve peroksit değerlerindeki artış, kontrol örneklerine göre daha az olmuştur. Depolama süresi ilerledikçe P4VBT1 ve gümüş kompleksinin antibakteriyel etkinliği azalmaya başlamıştır. Kontrol materyali ile karşılaştırıldığında, P4VBT1 ve gümüş kompleksi kullanılarak paketlenen sığır etinin TMAB, TPAB, koliform bakteriler ve Escherichia coli'nin mikrobiyal büyümesinde gözle görülür bir gecikme belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new poly(4-vinyl N-furfuryl-N-benzoylthiourea) (P4VBT1) polymer and three new metal complexes;P4VBT1-Cu(II), P4VBT1-Ag(I), P4VBT1-Zn(II) were obtained and their structures were characterized by 1HNMR, 13CNMR, FT-IR and LC-MS, SEM-EDX, GPC. The molecular weight of P4VBT1 polymer was found to be Mn=674kDA and molecular weight distribution (PDI) was around 2.0. The total pore volume and surface area of P4VBT1 polymer was measured by using the BET techniques. Thermal properties of P4VBT1 were determined by TG/DTG and DSC thermal analysis methods. Thin films of P4VBT1 polymer and its P4VBT1-Ag(I) complex were obtained and their packaging properties were examined in the packaging of beef. Physicochemical and microbiological analyses of beef, which was packaged using a P4VBT1 polymer and P4VBT1-Ag(I) complex, were carried out on the 1st, 5th, 10th, and 14th days throughout the storage period. Additionally, DPPH activity of these compounds was determined. No statistical difference was found between the moisture contents of beef packaged with synthesized materials during the storage period. At the end of the storage period, the increase in pH and peroxide values of beef packaged with synthesized materials was less compared to the control samples. The antibacterial efficacy of the P4VBT1 and its silver complex began to decrease as the storage period progressed. In comparison to the control material used for packaging, there was a noticeable delay in the microbial growth of TMAB, TPAB, coliform bacteria, and Escherichia coli in beef that was packaged using the P4VBT1 and its silver complex.