Mekonyum boyalı doğan bebeklerin neonatal prognozu
Neonatal prognosis of babies born with meconium stained amniotic fluid
- Tez No: 906093
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA NARTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Mekonyum boyalı doğumun sıklığını belirlemek, mekonyum boyalı doğan bebeklerin morbiditelerini saptayarak prognozlarının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesinde doğan mekonyum boyalı bebekler çalışma grubunu ve amniyon sıvısında mekonyum olmayan term yenidoğanlar kontrol grubunu oluşturmuştur. Randomizasyon, kontrol grubuna çalışma grubundaki bebekten hemen sonra doğan term bebek alınarak yapılmıştır. Her iki gruptaki bebeklerin prenatal, natal ve postnatal özellikleri, klinik seyirleri ve gelişen morbiditeleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır ve p0,05). Akraba evliliği öyküsü olması çalışma grubundaki bebeklerde anlamlı bulunmuştur (p=0,018). Mekonyum boyalı doğan bebeklerden %8,02'sinin doğumhanede resüsitasyon ihtiyacı olmuştur ve 1. ve 5. dakika APGAR skoru ortalamaları daha düşük bulunmuştur; kontrol grubu ile karşılaştırıldığında bu veriler istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001, p=0,004). Mekonyum boyalı doğan bebeklerden %40,35'i, amniyon mayide mekonyum olmayan bebeklerden %17,72'si yenidoğan yoğun bakım ünitemize yatırılmıştır; çalışma grubundaki bebeklerden %75,76'sına doğumhaneden, kontrol grubundaki bebeklerden ise %39,53'üne doğumhaneden yatış yapılmıştır. Yatış oranlarının çalışma grubunda daha yüksek olduğu ve yaşamın daha erken saatlerinde yatış ihtiyacı olduğu saptanmıştır (p=0,0001).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to determine the frequency of meconium-stained births, demonstrate the prognosis by identifying the morbidities of babies born with meconium-stained amniotic fluid. Material and Methods: In our study, babies born with meconium-stained amniotic fluid at Health Sciences University Hamidiye Medical Faculty Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between January 1, 2022, and July 1, 2023, formed the study group, while term newborns without meconium in the amniotic fluid constituted the control group. The randomization was performed by selecting term infants born immediately after the birth of a baby in the study group for the control group. The prenatal, natal, and postnatal characteristics, clinical courses, and developed morbidities of infants in both groups were retrospectively examined. Statistical analyses in this study were performed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software package program (Utah, USA), and p0.05). A significant association was found in the study group regarding a history of consanguineous marriage (p=0.018). About 8.02% of the meconium-stained infants, required resuscitation in the delivery room, and their avarage of 1st and 5th minute APGAR scores were lower compared to the control group; these differences were statistically significant (p=0.001, p=0.004). Furthermore, 40.35% of meconium-stained infants and 17.72% of infant without meconium in the amniotic fluid were admitted to our neonatal intensive care unit. Significantly higher admission rates were observed in the study group, and the need for admission occurred earlier in the neonatal period (p=0.0001).