19. yüzyıla ait tasvirli metal tepsileri (Pulat tepsileri)
- Tez No: 162833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFİ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Batılılaşma dönemi olarak adlandırılan devre, Osmanlı hayatında siyasi, sosyal ve kültürel değişimlerin yaşanmaya başladığı ve Batıyla olan ilişkilerin yoğunlaştığı dönemdir. Batıyla yaşanan yoğun ilişkiler sonucu, Batı sanatında görülen yeni tür ve teknikler Türk mimarisini ve el sanatlarını da etkilemiştir. Türk resim sanatının kronolojik olarak gelişim çizgisine baktığımızda, yazma eserlerin resimlenmesi ve padişah portreciliği alanında eserler verildiğini görürüz. 18. yüzyıl minyatürün çözüldüğünü ve batılı anlamda resim anlayışının, minyatürü etkilediği devredir. 18. yüzyılda Batıda bir moda haline gelen Turguieri ve ardından 19. yüzyılda Oryantalizm olarak adlandırılan akımların sonucu, Osmanlı ülkesi bir cazibe haline gelmiş ve pek çok sanatçının Osmanlı topraklarına gelmesine sebep olmuştur. Gelen-giden sanatçıların yapmış oldukları eserlerde yer alan Osmanlı ülkesinin anıtsal yapıları, manzara görünümleri ve Osmanlı halkının yaşamına dair bir çok şey Batılı sanatçılara esin kaynağı olduğu gibi Osmanlı sanatçısını da etkilemiştir. 19. yüzyıl Osmanlı, Batılı ve Gayrimüslim sanatçıların Osmanlı sanat ortamında bir arada bulunup eserler verdiği bir devre olmuştur. Çeşitli milletlerden ve dinlerden pek çok sanatçının bir arada eserler verdiği bu dönemde etkileşimler şüphesiz ki fazladır. Dönemin bir başka özelliği ise Batılıların, Osmanlı pazarı için ürettiği eserlerin Osmanlı sanatçılarına da esin kaynağı olmasıdır. 18. yüzyılda batıda yapımına başlanılan tasvirli metal tepsiler daha sonra 19. yüzyıl içerisinde Osmanlı sanatında da görülür. Malzeme olarak tenekenin kullanıldığı bu tepsilerde, yer alan tasvirler yağlıboya ile yapılmıştır. Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya, Rusya, Amerika'da ve Osmanlı sanatçıları tarafından yapılmış tepsilerde konu programı; tek yapı 165tasvirleri, manzara tasvirleri, natürmort tasvirler, sembolik anlamlı tasvirler, figürlü tasvirlerden oluşmaktadır. Kanaatimiz oryantalist etkilerin görüldüğü ve portre niteliğindeki tasvirlerin yer aldığı tepsilerin haricinde, diğer tepsilerde yer alan konu programını, Osmanlı sanatçısının da benimseyip, bu yönde bir çalışmanın içerisinde bulunduğudur. Tasvirli metal tepsilerde yer alan bezemeler, kimi araştırmacılara göre baskı yoluyla yapılmış, kimilerine göreyse elişi olarak yapılmıştır. Araştırmalarımız ve incelemiş olduğumuz örnekler bu tepsilerde yer alan tasvirlerin, elişi olarak yapıldığına dairdir. Pek çok örnekte görülen fırça izleri de bunu doğrulamaktadır. Ancak zamanla artan talepten ötürü şablon yoluyla çoğaltılmış olabilirler. 19. yüzyılda meydana getirilen bir çok sanat eserinde gördüğümüz konu programının, tasvirli metal tepsilerde de tekrar edildiğini görürüz. Birer tarihi belge niteliğini taşıyan, tasvirli metal tepsilerin 19. ve 20. yüzyıl içerisinde dönemin modası olarak kullanıldığını, geç dönem sanatımızda kimi konularda olduğu gibi üzerinde pek fazla durulmadığım görmekteyiz. 166
Özet (Çeviri)
SUMMARY The as vvestemizing called period is the beginning of the political, socialand cultural changes in the way of life of the Ottoman Empire and also the period of the intensity of the relationships to western. As a result of the intensâm relationships to vvestern, the Turkish architecture and handicraft were nffuenced through the new sorts and techniques of the vvestern art. If we rewew the development line of the Turkish picture art, we see the dravving of the handwritten works and also work of the sultans' portraits. The 18th centuıy is the period of the influence of the westem picture art on the miniafeıreart. As a result of the Türk fashion in 18* century and after that the trend of orient the Ottoman land was the attraction point for too many craftsmen, The works of the foreign craftsmen about the land view, monuments and way of life of the Ottoman.people was not only for the vvestern craftsmen but also influence source for the Ottoman craftsmen. The 19* century is a period of the works of the Ottoman, VVestern and non Isfamic craftsmen together. The influence of the craftsmen of various nations and religions öne another is too much, because they.gave the works at the same time and together. The other characteristic of the period is the influence of the vvorks of the vvestem craftsmen for the Ottoman market on the Ottoman craftsmen. The construction of the metallic tray with graphic in vvestern was beginning in the 18* century and it was also seen in Ottoman art in the 19* century. As material was used tinplate by this tray and the graphic and pictures was painted with oil paint. The subject program of the craftsmen from France, England, Holland, Germany, Russian America and Ottoman were building, land view, stili life and symbolic figures. According to our 167opinion the theme of the figures out of the portraits and orient influenced figures were also the embrace of the Ottoman craftsmen. The comparison of the figures on the trays was according to some kind of the researchers printed and the other researchers mean that they were done per handcraft. According to our researching and the study of the trays, we mean, that they were done per handcraft. it was proved through the brush trace on the some works. it could be reproduced after a time because of the high demand. We see the replicating of the figures of the art vvorks of the 19th century also on the trays. The trays with figures as historical artifact were used as the fashion of the 19th and 20* century, but in our latest art period the figures were not adppted. 168