Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve ailelerinde demir eksikliği anemisi sıklığının saptanması
Determination of the iron deficiency anemia prevalence among Turkish Armed Forces personnel and their families who work at in Etimesgut Armor School and Training Division Command
  1. Tez No: 91860
  2. Yazar: TOLGA AKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
VI. ÖZET Bu çalışma, sağlıklı askeri personel arasında demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinin sıklığını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma 15 Şubat- 31 Temmuz 2000 tarihleri arasında Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında görev yapan askeri personel ve ailelerinden oluşan 457 sağlıklı kişinin (89 kadın ve 368 erkek) kan örneklerinin incelenmesiyle ve katılımcıların sosyo-demografik ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin özelliklerinin yer aldığı bir soru formunun uygulanmasıyla yürütülen kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışma sonucunda erkeklerin %3,3'ünde ve kadınların %13,5'inde anemi ve erkeklerin %7,1'inde ve kadınların %38,2'sinde demir eksikliği ve erkeklerin %1,4'ü ile kadınların %12,4'ünde demir eksikliği anemisi saptanmıştır. Erkekler ve kadınlar arasında anemili olma, demir eksikliği olması ve demir eksikliği anemili olma yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) DETERMINATION OF THE IRON DEFICIENCY ANEMIA PREVALENCE AMONG TURKISH ARMED FORCES PERSONNEL AND THEIR FAMILIES WHO WORK AT IN ETİMESGUT ARMOR SCHOOL AND TRAINING DIVISION COMMAND The purpose of this study is to determine the prevalence of iron deficiency and iron deficiency anemia among healthy military persons. This is a cross-sectional study carried out in Etimesgut Armor School and Training Division Command between February and May 2000 by examining blood samples of 457 healthy persons (89 women and 368 men) and using a questionnaire including their socio-demographic and nutritional characteristics. Blood samples of the persons were evaluated according to the criteria for cut-off points established by Centers for Disease Control and Prevention (CDC).