Okulöncesi hışıltılı çocuklarda solunum fonksiyonunun spirometri spirometri ve impulse ossilometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory function in preschool wheezy children using spirometry and impulse oscillometry
  1. Tez No: 918609
  2. Yazar: PINAR ZEYTUN BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TANER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hışıltı şikâyeti olan okul öncesi çocuklarda solunum fonksiyonlarının spirometri ve impuls osilometri (İOS) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu iki yöntemin karşılaştırılmasıyla, erken tanı ve havayolu fonksiyonlarının izlenmesindeki etkinlikleri değerlendirilmiştir. Yöntemler: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğine hışıltı şikâyeti ile başvuran 4-6 yaş arası 45 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan onay alınmıştır. Tüm katılımcılara bilgilendirme yapılarak ebeveynlerinden onam alındıktan sonra spirometri ve İOS testleri uygulanmıştır. Dahil edilme kriterleri; 4-6 yaşında olmak ve hışıltı şikâyeti bulunması, hariç tutma kriterleri ise aktif solunum yolu enfeksiyonu, tanı almış kronik hastalık veya testleri tamamlamaya engel olabilecek mental durum olarak belirlenmiştir. Spirometrik ölçümler, Winspro PRO 2.8 cihazı ile gerçekleştirilmiş ve FEV1, FVC, FEV1/FVC ve FEF 25-75 değerleri Avrupa referans değerleri ile karşılaştırılmıştır. İOS testleri ise Vyntus® IOS cihazı ile uygulanmış ve R5, R10, R15, R20, X5, Fres. ve AX parametreleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Spirometri sonuçları, FEV1, FVC ve FEV1/FVC değerlerinin normal aralıkta olduğunu göstermiştir. İOS sonuçları, Türkiye'de bildirilen referans değerlerle uyumludur. Kız çocuklarının Z5 Hz direnç değerlerinin erkeklerden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. FEV1/FVC oranına göre yapılan İOS karşılaştırmasında, FEV1/FVC ≥ %80 ve
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate respiratory function in preschool children with wheezing complaints using spirometry and impulse oscillometry (IOS). The comparison of these two methods aimed to assess their effectiveness in the early detection and monitoring of airway function in this patient group. Methods: The study included 45 children aged 4-6 years who presented with wheezing at the Pediatric Pulmonology Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. Ethical approval was obtained from the Marmara University Medical Faculty Ethics Committee. After informed consent was collected from parents, all participants underwent spirometry and IOS testing. Inclusion criteria included children aged 4-6 years with wheezing, while exclusion criteria included active respiratory infections, chronic diseases, or mental disabilities preventing the completion of the tests. Spirometric measurements were performed with a Winspro PRO 2.8 device, measuring FEV1, FVC, FEV1/FVC, and FEF 25-75 values, and compared with standard European reference values. IOS testing was conducted using the Vyntus® IOS device, recording parameters such as R5, R10, R15, R20, X5, Fres., and AX. Statistical analysis was performed using SPSS 25.0. Results: Spirometry results showed that FEV1, FVC, and FEV1/FVC values were within the normal range. IOS results were consistent with previously reported reference values in Turkey. Female participants demonstrated higher Z5 Hz resistance values compared to males. The comparison of IOS data based on FEV1/FVC ratios revealed statistically significant differences in R15 Hz (p = 0.043) and R20 Hz (p = 0.048) values between groups with FEV1/FVC ≥ 80% and