Queer representations in Turkish theatre and offering a model for the analysis of the plays through queer theory and feminist dramaturgy
Tiyatromuzda kuir temsiller ve oyunların analizinde kuir teori ve feminist dramaturji yoluyla model oluşturma
  1. Tez No: 985760
  2. Yazar: MELİKE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAKİYE ÖZSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, feminist dramaturjinin stratejileri ile kuir eleştirel bakışı bir araya getirerek, tiyatro metinlerine uygulanabilir kuir bir dramaturji modeli önermektedir. Kuramsal çerçevede ikili cinsiyet sistemi, toplumsal cinsiyet, heteronormatif yapılar ve kimlik inşası gibi temel kavramlar irdelenmiş; Foucault, Butler, Ahmed ve Halberstam gibi düşünürlerin katkılarıyla kuir teorinin tarihsel ve kavramsal temelleri ortaya konmuştur. Çalışmanın uygulama kısmında ise Cadının Bohçası, Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi ve Kraliçe Gece adlı oyunlara geliştirilen modelleme uygulanmış; kuir temsillerin sahneleme ve anlatım düzeyinde nasıl kurulduğu analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, ikili cinsiyet sisteminin nasıl yeniden üretildiğini, normatif yapıların metin üzerindeki etkilerini ve kuirleşme olanaklarını göstermektedir. Aynı zamanda, 2000'li yıllardan günümüze çeşitli oyunlara modellemenin yeniden uygulanmasıyla kuir modellemenin sabit değil, akışkan ve oyun bağlamında şekillenebilen bir yapı sunduğu ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak bu tez, kuir bir yazın ve kuir eleştirel bakış oluşturmak için eleştirel ve dönüştürücü bir dramaturjik yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a queer dramaturgy model applicable to theatrical texts by combining the strategies of feminist dramaturgy with a queer critical approach. The theoretical framework explores core concepts such as the binary gender system, gender, heteronormative structures, and identity construction. With the contributions of thinkers like Foucault, Butler, Ahmed, and Halberstam, the historical and conceptual foundations of queer theory are revealed. In the practical part of the study, the proposed model is applied to the plays Cadının Bohçası (The Witch's Bundle), Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi (The Day After a Day When No One Died), and Kraliçe Gece (Queen Night), analyzing how queer representations are constructed at the levels of staging and narration. The findings demonstrate how the binary gender system is reproduced, the impact of normative structures on texts, and the potential for queering. Furthermore, reapplying the model to various plays from the 2000s to the present shows that queer modeling offers a structure that is not fixed but fluid and adaptable to the context of the play. In conclusion, this thesis presents a critical and transformative dramaturgical approach to creating queer literature and a queer critical perspective.