İnterstisyel akciğer hastalarında üst ve alt ekstremite maksimal egzersiz kapasitelerinin ve testler sırasındaki kas oksijeni ve enerji harcamasının karşılaştırılması
Comparison of upper and lower limb maximal exercise capacities and muscle oxygenation and energy consumption during tests in patients with interstitial lung disease
- Tez No: 918674
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnterstisyel akciğer hastaları üst ve alt ekstremite egzersizlerine solunum, dolaşım ve kas sistemleri üzerinde farklı fizyolojik yanıtlar verir. Bu farklılıkların değerlendirilmesi hastaların egzersiz kapasitesi, oksijenasyon, enerji harcaması ve genel yorgunluk algısını etkileyerek tedavi yaklaşımlarının şekillendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma İAH hastalarında üst ve alt ekstremite maksimal egzersiz kapasitesini, egzersiz sırasındaki kas oksijenasyonu, enerji harcaması, dispne algısı ve yorgunluk düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma çapraz geçişli olarak planlandı. Otuz yedi hasta değerlendirildi. Üst ve alt ekstremitelerin maksimal egzersiz kapasitesi (KPET), testler sırasındaki kas oksijeni ve hemoglobin değişimleri (NIRS) ve enerji harcaması (metabolik holter) karşılaştırıldı. Solunum kas kuvveti (ağız basınç ölçüm cihazı), solunum kas enduransı (artan eşik yükü testi), periferik kas kuvveti (dinamometre), fiziksel aktivite (metabolik holter), nefes darlığı (modifiye Borg ölçeği, mMRC), yorgunluk (YŞÖ) değerlendirildi. Üst ekstremite ve alt ekstremite KPET zirve RER, VE/VO2, VE/VCO2, AE, SKB ve genel yorgunluk algısı benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Interstitial lung disease patients respond differently to upper and lower extremity exercises in terms of respiratory, circulatory, and muscular systems. Evaluating these differences is crucial as they influence exercise capacity, oxygenation, energy expenditure, and overall fatigue perception, playing a significant role in shaping treatment approaches. This study aimed to compare the maximal exercise capacity, muscle oxygenation during exercise, energy expenditure, perception of dyspnea, and fatigue levels during upper and lower extremity exercises in ILD patients. A cross-over design was employed with 37 ILD patients. Maximal exercise capacity (CPET), muscle oxygenation, and hemoglobin changes during exercise (NIRS), and energy expenditure (metabolic holter) of the upper and lower extremities were compared. Respiratory muscle strength, respiratory muscle endurance (incremental threshold loading test), peripheral muscle strength (dynamometer), physical activity (metabolic holter), dyspnea (modified Borg scale, mMRC), and fatigue (FSS) were evaluated. Peak RER, VE/VO₂, VE/VCO₂, AT, SBP and general fatigue perception were similar (p>0.05).