Sürdürülebilir kalkınma ve turizm: Türkiye örneği
Sustainable development and tourism: Türkiye example
- Tez No: 918678
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz modern dünyasında ekonomik kalkınmanın tek başına yeterli olma-ması nedeniyle“Sürdürülebilir Kalkınma”kavramı ortaya çıkmıştır. Çevreyi ve doğal kaynakları koruyarak gelecek nesillerin ihtiyaçlarına dokunmadan, bugünün kaynakla-rını verimli kullanmayı hedefleyen sürdürülebilir kalkınma tüm dünya ülkelerinde uygulanmaya çalışılmaktadır. Çevreden, doğal kaynaklardan etkilenen ve etkileyen sektör durumunda olan turizm, sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesine katkı sağ-layacak paydaşlardan biridir. Turizmin doğal kaynaklara bağımlılığı ve çevresel etki-leri göz önüne alındığında, sektörün çevre dostu politikalarla desteklenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma da sürdürülebilir kalkınma ve turizm arasındaki ilişki incelenmiştir. Sürdürülebilirlik, doğal kaynakların etkin kullanımını, karbon emisyonlarının azaltıl-masını, biyolojik çeşitliliğin korunmasını ve toplumun refahının artırılmasını hedefle-yen iktisadi bir yaklaşımdır. Karbondioksit emisyonlarındaki artışın birçok sebebi bu-lunmakla birlikte turizm faaliyetlerinden kaynaklı etkenler de yadsınamaz. Bu çalış-mada, CO2 emisyonları, turizm yatırımları, ekonomik büyüme, enerji tüketimi ve tu-rizm gelirleri arasındaki ilişki incelenmiştir. ARDL sınır testi yardımıyla yapılan ana-liz sonucunda, karbondioksit emisyonu ile ekonomik büyüme, enerji tüketimi, turizm gelirleri, turizm yatırımları arasında uzun dönemde anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's modern world, the concept of“Sustainable Development”has emer-ged due to the insufficiency of economic growth alone. Sustainable development aims to use today's resources efficiently while protecting the environment and natural reso-urces without compromising the needs of future generations. It is being implemented in all countries worldwide. Tourism, as a sector both affected by and affecting the en-vironment and natural resources, is one of the stakeholders that can contribute to achi-eving sustainable development. Considering tourism's dependency on natural resour-ces and its environmental impacts, it is crucial to support the sector with environmen-tally friendly policies. This study examines the relationship between sustainable development and tou-rism. Sustainability is an economic approach that aims to use natural resources effici-ently, reduce carbon emissions, protect biodiversity, and improve societal well-being. While there are many causes of the increase in carbon dioxide emissions, the impacts of tourism activities cannot be overlooked. In this study, the relationship between CO2 emissions, tourism investments, economic growth, energy consumption, and tourism revenues is analyzed. The analysis, conducted using the ARDL bounds testing appro-ach, concludes that there is a significant and positive long-term relationship between carbon dioxide emissions and economic growth, energy consumption, tourism reve-nues, and tourism investments.