Çölyak hastalığı olan ve olmayan yetişkinlerde yeme davranışı bozukluğu, yaşam kalitesi ve beden algısının değerlendirilmesi
Evaluation of eating behavior disorder, quality of life and body image in adults with and without celiac disease
- Tez No: 918683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çölyak ömür boyu glutensiz diyet tedavisi gerektiren bir hastalıktır. Bu çalışma, 19-64 yaş arası 200 çölyak tanılı ve 200 sağlıklı yetişkinin yeme tutum ve davranışları, ortoreksiya nervoza durumu, yaşam kalitesi ve beden algılarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri“yüz yüze anket yöntemi”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan bireylere ilişkin genel bilgilerin (yaş, cinsiyet, eğitim, meslek), genel sağlık durumları ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla anket formu uygulanmıştır. Bireylerin yeme bozukluğu durumlarının değerlendirilmesi amacıyla (EDE-Q-13) Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği- Kısa Formu ve Ortoreksiya Nervoza (ON) riskini değerlendirmek amacıyla Ortoreksiya Nervoza Envanteri (ONE) uygulanmıştır. Bireylerin yaşam kaliteleri SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak belirlenmiştir. Vücut memnuniyetsizliğinin değerlendirilmesi amacıyla Stunkard Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is a disease that requires lifelong gluten-free diet treatment. This study was conducted to evaluate the eating attitudes and behaviors, orthorexia nervosa status, quality of life and body image of 200 adults diagnosed with celiac disease and 200 healthy adults between the ages of 19-64 years. The research data were collected using the“face-to-face survey method”. A questionnaire form was applied to evaluate general information (age, gender, education, occupation), general health status and eating habits of the individuals participating in the study. The Eating Disorder Examination Questionnaire-Short Form (EDE-Q-13) was applied to evaluate the eating disorder status of the individuals, and the Orthorexia Nervosa Inventory (ONE) was applied to assess the risk of Orthorexia Nervosa (ON). The quality of life of the individuals was determined using the SF-12 Health Survey (SF-12) Quality of Life Scale. The Stunkard Scale was used to assess body dissatisfaction.