Down sendromlu çocuklarda ebeveyn besleme tarzları ile çocukların yeme davranışları ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between parental feeding styles and children's eating behaviors and nutritional status in children with down syndrome
- Tez No: 918697
- Danışmanlar: PROF. SANİYE BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çocukların sağlıklı yeme davranışları geliştirmesinde beslenmesi dahil genel bakımını üstlenen ebeveynlerin sergiledikleri davranışlar ve çocuklarını besleme tarzları en önemli faktörler olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Down Sendromu (DS) tanılı çocuklarda ebeveyn besleme tarzı ile çocukların yeme davranışları ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İzmir ilinde yürütülen çalışmaya 6-14 yaş grubu 67 çocuk (45 erkek ve 22 kız) ve 67 ebeveyn (anne veya baba) katılmıştır. Veri toplama aracı olarak çocuklar ve ebeveynlere ilişkin genel bilgiler, Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi (EBTA), Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA), Davranışsal Pediatrik Besleme Değerlendirmesi Ölçeği (DPBDÖ)'nden oluşan anket formu kullanılmış, çocukların 24 saatlik besin tüketim kaydı ebeveynlerden alınmıştır. Çalışmaya katılan çocukların vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve bel çevresi ölçümleri araştırmacı tarafından; ebeveynlerin vücut ağırlığı ve boy uzunluğu bilgileri ise kendi beyanlarına dayalı olarak alınmıştır. Yaşa göre BKİ-z skoru (BAZ) değerlendirmesine göre çocukların %43,3'ü şişman, %23,9'u hafif şişman; yaşa göre boy uzunluğu-z skoru (HAZ) değerlendirmesine göre %77,6'sı çok kısa ve kısa boy uzunluğuna sahiptir. Bel/boy uzunluğuna göre çocukların %49,2'si artmış risk, %38,8'i çok yüksek kardiyolojik risktedir.
Özet (Çeviri)
The behaviors of parents who undertake the general care of children, including their nutrition, and parental feeding style are considered to be the most important factors in the development of healthy eating behaviors. This study aimed to evaluate the relationship between parental feeding style and children's eating behaviors and nutritional status in children diagnosed with Down Syndrome (DS). 67 children ( 45 boys, 22 girls) aged 6-14 and their mothers or fathers participated in the study conducted in Izmır province. A questionnaire form consisting of general information, Parental Feeding Style Questionnaire (PFSQ), Child Eating Behavior Questionnaire (CEBQ), Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale (BPFAS) was used as data collection tools, and children's anthropometric measurements and 24-hour dietary recall were obtained. The body weight, height and waist circumference measurements of the children participating in the study were taken by the researcher; the body weight and height measurements of the parents were taken based on their declarations. According to the BMI for-Age-z score (BAZ) evaluation of the children, 43.3% were obese, 23.9% were overweight; according to the height-for-age-Z score evaluation, 77.6% were very short and short in height. According to the waist/height ratio evaluation of the children, 49.2% were in the increased risk group, and 38.8% were in the very high-risk group.