Coworking alanlarda çalışmanın iş tatmini üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
A study on the effects of working in coworking spaces on job satisfaction
  1. Tez No: 918732
  2. Yazar: BURCU AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırma coworking alan kullanıcılarının iş tatmini seviyesinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, katılımcıların demografik ve coworking alan kullanıcı özelliklerinin iş tatmini ve boyutları ile ilişkisi de araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara ve İstanbul'da bulunan coworking alanları kullanan 407 katılımcıdır. Araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama aracı ile elde edilen veriler SPSS 21.0 ve AMOS 22.0 istatistik yazılımları ile analiz edilmiştir. Coworking Alan Kullanıcıları İçin İş Tatmini Ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışmalarında açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, madde toplam korelasyonu, Cronbach Alpha yöntemlerinden; ölçeğin toplam ve alt boyut puanlarının iki gruplu değişkenlere göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden; ikiden fazla gruplu değişkenlere göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden; ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla LSD post hoc testinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan coworking alan kullanıcılarının iş tatmini düzeyinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Alt boyut puanlarına göre en yüksek düzeyde iş tatmininin sırasıyla“iş koşullarına yönelik memnuniyet”,“iş birliği ve etkileşime yönelik memnuniyet”olduğu; en düşük düzeyde iş tatmininin ise“iç çevre kalitesine yönelik memnuniyet”ve“çalışma alanına yönelik memnuniyet”olduğu ancak tüm boyutlarda iş tatmini düzeyinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to measure the level of job satisfaction of coworking space users. Also, the relationship between the demographic and coworking space user characteristics and job satisfaction and its dimensions was investigated. The sample is 407 participants using coworking spaces in Ankara and Istanbul. The data obtained with the data collection tool created by the researcher were analyzed with SPSS 21.0 and AMOS 22.0 statistical software. In the validity and reliability studies of the Job Satisfaction Scale for Coworking Space Users, explanatory and confirmatory factor analysis, item-total correlation, Cronbach Alpha methods were used; independent two-sample t test was used to compare the total and sub-dimension scores of the scale according to variables with two groups; ANOVA test was used to compare variables with more than two groups; LSD post hoc test was used to determine which groups the difference was between when a significant difference was observed in the ANOVA test. It was determined that the job satisfaction level of the users participating in the research was high. According to the sub-dimension scores, the highest level was found to be“satisfaction with working conditions”and“satisfaction with cooperation and interaction”; the lowest level was found to be“satisfaction with the quality of the internal environment”and“satisfaction with the workplace”, but the level of job satisfaction was high in all dimensions.