The nexus of migration management and public accountability: Türkiye and Spain compared
Göç yönetimi ve kamu hesap verilebilirliği bağlantısı: Türkiye ve İspanya karşılaştırması
  1. Tez No: 937694
  2. Yazar: EVRİM ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. EBRU İLTER AKARÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Arap Baharı, Batı Avrupa ülkelerine doğru göç akışlarının ve stoklarının aşırı artmasına neden oldu. Böylesine büyük bir insan hareketi, hedef ve transit ülkelerde etkili göç düzenlemelerinin olmaması nedeniyle Avrupa ülkelerinde siyasi krize yol açmıştır. Avrupa hükümetleri, hareketi yönetecek düzenlemeler sağlamak yerine kontrol odaklı göç adımları atmaktadır. Akdeniz, göçmenler için birincil yol haline gelmiştir. Bu bağlamda, Türkiye ve İspanya, göç akışı ve stoğunda önemli rol oynayan ülkeler olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, karşılaştırmalı bakış açısıyla, iki ülkedeki göç eğilimlerine yanıt olarak hükümetlerin performansının değerlendirilmesinde hesap verebilirliğin nasıl dikkate alındığını araştırmaktadır. Merkezi ve çokkatmanlı yönetim birimleri arasındaki ilişkileri incelemektedir. Türkiye ve İspanya'da yapılan görüşmelerle desteklenen bulgular, Akdeniz'de farklı hesap verebilirlik düzeylerine sahip iki göç yönetim modelinin ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring caused an overpopulation of migration flows and stocks toward Western European states. Such a major human movement led to a political crisis in European states due to the lack of effective migration regulations in destination and transit states. Instead of providing regulations to govern the movement, European governments took control-oriented migration steps. The Mediterranean has become the primary path for migrants. In this regard, Türkiye and Spain have surfaced as the countries playing a significant role in receiving migration flows and stocks. Through a comparative perspective, this study explores how accountability has been considered in evaluating governments' performance in response to migration trends in the two countries. Relations between central and sub-national unit governments are examined. The findings, supported by the interviews conducted in Türkiye and Spain, indicate two migration management models, with differing accountability levels, emerging in the Mediterranean.