Süt ön dişlerde kullanılan estetik kuronların çekme ve basınca karşı dirençlerinin karşılaştırılması
The Comparison of tensile strength and shear strength of esthetic crowns used in primary
- Tez No: 91875
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ill ÖZET Restoratif diş hekimliğinde, çocuklarda yaygın karşılaşılan problemlerden biri süt ön dişlerin restorasyonlarıdır. Bu dişlerin boyutları küçüktür. Aynı zamanda pulpa odaları geniş ve histolojik yapılan daimi dişlerinkinden farklıdır. Bu yüzden, tedavi alternatifleri kısıtlanmaktadır. Bununla beraber, tam kurona! kaplamalar, süt dişlerinin restorasyon problemlerini büyük Ölçüde çözmektedir. Çalışmamızda, önceden üretici firma tarafından veneere edilmiş paslanmaz çelik kuronlar, açık yüzlü paslanmaz çelik kuronlar, polikarbonat kuronlar ile direkt ve indirekt yöntemle hazırlanmış ormoser ve kompozit reçine selüloid kuron formları kul lanılmıştır. Bu 7 farklı kuron şekli, toplam 168 adet olan çekilmiş üst süt kesici dişler üzerine yerleştirilmiştir. Çekilmiş dişler üzerinde üretici firma önerilerine göre direkt yöntemle hazırlanan kuronlar dışında kalan kuronlar, yapıştırıcı cam-ionomer siman ile dişler üzerine simante edilmiştir. Daha sonra, hazırlanan kuronların çekme ve basınca karşı dayanıklılık değerleri Hensfield test cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Veriler, tek yönlü variyans ve Tukey HSD testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ek olarak, basınç testi sonucu meydana gelen başarısızlık şekilleri, steromikroskopta ince lenmiştir. Çekme testi sonucu, açık yüzlü paslanmaz çelik kuronlar en yüksek değerleri sergilerken, en düşük değerler kompozit reçine ve ormoser indirekt kuronlardan elde edilmiştir. Basmç testi sonucunda, en yüksek değerler, önceden veneere edilmiş paslanmaz çelik kuronlardan elde edilirken, ormoser direkt kuronlar, polikarbonat kuronlar ve açık yüzlü paslanmaz çelik kuronlar en düşük değerleri sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The restorations of the primary anterior teeth are one of the most common problems encountered in the children in restorative dentistry. The teeth are small in size. Also, their pulp chamber is large and histologic structure is different from the permanent teeth. Therefore, the alternatives of the treatment are restricted. However, full coronal coverages which are used for the restoration of primary anterior teeth almost solve these problems. In our study, stainless steel crown forms with prebonded resin veneer facing by dental manufacturer, open-face stainless steel crowns, polycarbonate crowns, ormocer and composite resin seluloid crown forms prepared by direct and indirect method were used. These seven different crown forms were placed on a total of 168 extracted maxillary primary anterior teeth. With the exception of the crowns prepared by the direct method on the extracted teeth, all the other crowns were cemented on the teeth by using the glass ionomer luting cement. Then, shear strength and tensile strength of the crowns were determined by using Hensfield testing machine. The data were analyzed for differences by one-way ANOVA and Tukey's HSD test. Additionally, the types of failure obtained from the shear strength test were observed under the steromicroscope. As a result of the tensile strength test, open-face stainless steel crowns demonstrated the maximum values, but the minimum values were obtained from composite resin and ormocer indirect crowns. As a result of the shear strength test, the maximum values were obtained from prebonded resin veneer facing crowns, but ormocer direct crowns, polycarbonate crowns and open-face stainless steel crowns demonstrated the minimum values.