Konya/Ulumuhsine Mahallesindeki su alma(kaptaj) yapısının optimum tasarımı
Optimum design of the water intake (catchment) structure in Konya/Ulumuhsine Neighborhood
- Tez No: 918795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SİNAN SOĞANCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ YENGİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Su”şüphesiz ki canlı hayatında vazgeçilmez unsurların başında yer almaktadır. Günümüz dünyasında özellikle sanayileşme, nüfus artışı, çevrenin ve su kaynaklarının giderek kirletilmesi, sera etkisi, artan fosil yakıt tüketimi, ormansızlaşma ve artan tüketim ihtiyacına bağlı olarak tarım faaliyetlerinin çoğalması küresel iklim değişikliğinin giderek daha da artmasına ve korkunç derecede hissedilir hale gelmesine neden olmuştur. Küresel iklim değişikliğinin sonuçlarından biri de su kaynaklarına olan etkisidir. Bu da değerini zamanla daha iyi anladığımız su kaynaklarımızın gelecek nesiller tarafından kullanılabilmesi, bu kaynakları en yüksek hassasiyetle yönetmeyi, en verimli şekilde faydalanmayı ve en tasarruflu şekilde kullanmayı gerektirmektedir. Bu nedenle su temini sistemlerinin planlama, projelendirme, yapım ve işletmesinde her aşama en ufak ayrıntısına kadar irdelenmeli ve en verimli hale getirilmelidir. Bu çalışma kapsamında su temini sistemlerinde su kaynağı olarak kullanılan yüzeysel ve fazla derin olmayan suların derlenmesinde gerekli olan ilk sanat yapısının(kaptaj), yapım sürecine kadar olan her aşamasındaki çalışmalar detaylandırılmış ve bu kapsamda bir yol haritası ortaya konulmuştur. Bu bağlamda; Konya İli Selçuklu İlçesi Ulumuhsine Mahallesindeki bir su kaynağı üzerinde planlanan çalışmalar özelinde, yukarıda bahsedilen yol haritasındaki aşamalar tek tek açıklanmış ve nihai projelendirme sürecinde uygulanmıştır. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin gerekliliği ve kullanılabilirliği konusunda ilgili çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Water”is undoubtedly one of the indispensable elements in living life. In today's world, especially industrialization, population growth, increasing pollution of the environment and water resources, greenhouse effect, increasing fossil fuel consumption, deforestation and the proliferation of agricultural activities due to increasing consumption needs have caused global climate change to increase gradually and become terribly felt. One of the consequences of global climate change is its impact on water resources. This means that the use of our water resources, the value of which we understand better over time, by future generations requires managing these resources with the highest sensitivity, utilizing them in the most efficient way and using them in the most economical way. For this reason, we should examine every stage in the planning, project design, construction and operation of water supply systems down to the smallest detail and make them the most efficient. Within the scope of this study, the works at every stage of the first art structure (kaptaj), which is necessary for the collection of superficial and shallow waters used as a water source in water supply systems, until the construction process, have been detailed and a road map has been put forward in this context. In this context; in the specific case of the studies planned on a water source in Ulumuhsine Neighborhood of Selçuklu District of Konya Province, the stages in the road map mentioned above were explained one by one and applied in the final project design process. As a result of all the studies, relevant conclusions were made about the necessity and usability of the data obtained.