Farklı porselen karışımları ile yapılan porselen marginlerin adaptasyonlarının karşılaştırılması
The Comparison of porcelain margins using different porcelain mixtures
- Tez No: 91886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
6.0ZET S.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dişhekimliği Fakültesi Protetik Diş Ted. A.D. DOKTORA TEZÎ/KONYA-2000 Dt Mehmet Ali MERT Farklı Porselen Karışımları ile Yapılan Porselen Marginlerin Adaptasyonlarının Karşılaştırılması. Son yıllarda seramik materyallerdeki gelişmelere rağmen, metal-seramik restorasyonlar halen güncelliğini korumaktadır. Ancak bu tip kronlarda, özellikle anterior dişlerde metal ah yapı tasarımından dolayı servikal bölgede estetik problemler oluşabilmektedir. Bu nedenle sabit protezlerdeki margin tasarımları, estetik olmalı, uyumları iyi olmalı ve plak birikimine karşı da direnç gösterebilmelidir. Labial yüzde metal bandın elimine edilerek porselen uygulanması estetik ve biyolojik açıdan avantajlıdır. Porselen margin yapımında su veya konvansiyonel likit yerine porselen tozlarının mum, kompozh bonding ve fosfat bağlı revetman likidi ile karıştınlabileceği literatürde bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı bağlayıcı ajanlar kullanılarak elde edilen porselen karışımlarının marginal adaptasyonunun silikon replikalar üzerinde yapılan ölçümlerle değerlendirilmesidir. Bu amaçla hazırlanan her bir örnekten her fırınlama aşamasından sonra silikon replikalar elde edildi Bu replikalardan akrilik index yardımıyla bucco-lingual olarak kesit alındı. Bu kesitin her iki yüzeyinden labialde 3 lingualde tek noktadan olmak üzere toplam 8 noktadan ölçüm yapıldı. Yapılan ölçüm sonuçları istatistiksel olarak Duncan Multiple range varyans analizi ile değerlendirildi Farklı porselen karışımları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. örneklerin son aşamadan sonra elde edilen marginal açıklık değeri (um) en iyi (S+RL) 35.53 um'dir. Bunu sırasıyla; (S+ML) 40.1, (S+KB) 40.13, (D+KB) 41.43, (D+RL) 44.23 takip etti Bu gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur (p>0.05). En kötü marginal açıklık değerleri (D+Mum) 58.61, (D+ML) 50.55' dir.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The Comparison of Adaptation of Porcelain Margins Using Different Porcelain Mixtures Despite the improvement at ceramic materials in recent years, metal-ceramics restorations are still popular. These type of crowns, however, particularly in the anterior region may present esthetic problems due to the metal substructure design. That is why the marginal configuration at the fixed partial dentures must be esthetic, must have good marginal adaptations and they must resist to plaque accumulation. Elimination of metal collar and usage of porcelain instead, is advantageous from the esthetic and biological aspects. Possibility of mixing porcelain powder with wax, composite bonding, and phosphate linked investment liquid instead of water and conventional liquid during butt margin construction is mentioned in the literature. The aim of this study is to asses the marginal adaptation of porcelain mixtures prepared with different binders using silicon replicas. These replicas are constructed from each sample following each firing stage. Buccolingual sections were taken from these replicas with acrylic index. Measurements were carried out from bom faces of the section using 3 points on labial and 1 point on lingual Results of the measurements were evaluated statistically with Duncan multiple range test. Different mixtures of porcelain have statistically significant differences. The smallest marginal opening measurement was 35.53 urn (S+RL). This was followed by, ( S+ML) 40.1, (S+KB) 40.13, (D+KB) 41.43, (D+RL) 44.23. Differences between these groups are not significant statistically (p>0.05). The highest marginal opening measurement was ( D+Wax) 58.61, (D+ML) 50.55. These groups were statistically different from the previous groups. Marginal openings measured are with in the clinically acceptable range mentioned in the literature. 62