İki farklı kök kanal patının dentin dokusuna tutunma özelliklerinin ve bu patlar ile endodontik tedavi görmüş dişlerin kırılma dirençlerinin incelenmesi
Evaluation of adhesive properties with two different root canal sealers and resistance of teeth obturated with these sealers
  1. Tez No: 163972
  2. Yazar: MELEK DİDEM TÖZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KALAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
81 ÖZET İki farklı kök kanal patının dentin dokusuna tutunma özellikleri ve bu patlar ile endodontik tedavi görmüş dişlerin kırılma dirençlerinin incelenmesi: Çalışmamızda iki farklı kök kanal patının dentine tutunma özelliklerinin ve kök kırılma direnci üzerine etkilerinin in vitro olarak incelenmesi amaçlandı. Araştırmamızın ilk bölümünde, cam iyonomer esaslı Ketac-Endo, rezin esaslı EndoREZ ve AH26 (kontrol grubu) kök kanal patlarının adezyon özelliklerini incelemek amacıyla 30 adet çekilmiş tek köklü çürüksüz diş kullanıldı. Öncelikle dişler mine-sement birleşiminden kesilerek kökler ayrıldı, ardından kökler labio- lingual yönde ikiye bölündü. Kök yüzeyleri elmas diskler yardımıyla düzgün yüzeyler elde edilecek şekilde aşındırıldı ve oluşan smear tabakası %5'lik sodyum hipoklorit ve %17'lik EDTA ile kaldırıldı. Bu şekilde hazırlanan diş yanlan alüminyumdan yapılan yardımcı parçalar üzerine tespit edildikten sonra incelenecek kök kanal dolgu patlan silindir çubuklar içerisine dolduruldu ve ters çevrilerek dik olarak dentin yüzeyine temas ettirildi. Hazırlanan bu örnekler 37°C'de %100 nemli ortamda 7 gün bekletildi. Kanal patı ile dentin arasındaki tutunma kuvvetlerinin ölçülmesi için örnekler Lloyd Universal Test Aygıtma yerleştirildi ve dakikada 1 mm sabit hızla artan kuvvet uygulandı. Kök kanal dolgu patı ile dentin yüzeyi arasındaki bağlantının koptuğu noktadaki kuvvet kg/cm2 olarak kaydedildi. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise; iki farklı kök kanal patıyla doldurulan köklerin kırılma dirençlerinin saptanması amacıyla 60 adet çekilmiş tek köklü, tek kanallı insan kanin dişi kullanıldı. Dişler mine-sement birleşiminden ayrıldı, kanallarında preparasyon yapılmayan 15 kök haricindeki kökler step-back tekniğiyle 55 nolu kanal eğesine kadar genişletildi. Kanalların genişletilmesi esnasında oluşan smear tabakası %5'lik sodyum hipoklorit ve %17'lik EDTA solüsyonlan ile uzaklaştırıldı. Kök kanal preparasyonunu takiben örnekler 15 'erli 4 gruba aynldı. Birinci grup tek kon tekniği ve Ketac-Endo kök kanal patıyla doldurulan köklerden, ikinci grup tek kon tekniği ve EndoREZ kök kanal patıyla doldurulan köklerden, üçüncü grup82 preparasyon yapılmayan köklerden ve dördüncü grup ise preparasyon yapılıp boş bırakılan köklerden oluştu. Kanal girişleri geçici dolgu maddesiyle kapatılarak örnekler 1 hafta 37°C'de %100 nemli ortamda bekletildi. Bütün köklerin koronal lingual duvarları ve kanal boşlukları bukkal duvarlarının 2 mm aşağısına kadar aşındırıldı. Köklerin bukkal duvarlarının 10 mm'si dışarıda kalacak şekilde tüm kökler akrilik içine gömüldü. Hazırlanan bir düzenekle kökler uzun eksenleriyle 15°'lik açı yapacak şekilde Lloyd Universal Test Aygıtına yerleştirildi. Örneklere bukkal duvar ile kanal boşluğu birleşim yerinden, 1 mm sabit artan hız uygulanarak köklerde kırık oluştuğu andaki kuvvet kilogram cinsinden kaydedildi. Bulgularımıza göre, en güçlü tutunma özelliğini AH26 kök kanal patının kullanıldığı grup gösterirken en zayıf tutunma özelliğini ise EndoREZ kök kanal patının kullanıldığı grup gösterdi.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY Evaluation of adhesive properties with two different root canal sealers and fracture resistance of teeth obturated with these sealers: The aim of the present study was to evaluate the adhesive properties of two different root canal sealers and their effects on the resistance to root fracture. In the first part of our study 30 single-rooted, non-carious teeth were used for the evaluation the adhesive properties of a glass ionomer root canal sealer, Ketac-Endo, and rezin root canal sealers, EndoREZ and AH26(control group). The crowns of teeth were cut down from the cementoenamel junction. The roots were splitted longitudinally and internal surfaces were ground flat. The smear layer was removed by washing 5% NaOCl followed by 17% EDTA. Then, the prepared teeth halves were fixed on aluminium components and the root canal sealers were placed into cylinders and then set onto the dentin surface at 90 degree angle. The samples were then stored in an incubator providing 100% humidity at 37°C for 7 days. The adhesion values between the root canal sealers and dentin were measured by using a Lloyd Universal Test Machine. The machine was calibrated in such a way that a tensile load increasing at a constant crosshead speed of lmm/min was applied. The scores, where the bond between the root canal sealer and the dentin surface, was determined in terms of kg/cm2. In the second part of our study; 60 single-rooted, single-canal, human extracted canine teeth were used for the evaluation of the effects of two different root canal sealers on the resistance to root fracture. The crowns of the teeth were cut down from the cementoenamel junction. Root canals of all teeth were instrumented by step-back technique to size 55 at the apex except nonprepared group. The smear layer was removed by washing 5% NaOCl followed by 17% EDTA. The roots were then randomly divided into 4 groups each containing 15 roots. The first group was obturated with Ketac-Endo and single cone tecnique. The second group was obturated with EndoREZ and single cone tecnique. No preparation was carried out84 for the third group and full preparation but no obturation was carried out for the fourth group. Canal orifice of all root canals was sealed with a temporary filling material. All roots were kept in 100% humidity at 37°C for 7 days. The coronal lingual walls were lowered to 2 mm below the buccal wall of the roots. The prepared roots were placed into acrylic resin so that 10 mm of buccal surfaces of the roots were exposed. Using a specially designed pad, the roots in acrylic resin were placed to a Lloyd Universal Test Machine with an angle of 15 degrees to its long axis. A slowly increasing force, at a rate of 1 mm per minute was applied at the junction of buccal wall and root canal space until fracture occured. The scores were expressed in terms of kg. Based on our results, AH26 showed the strongest and EndoREZ showed the weakest adhesion to dentin.