Politik pazarlama karmasının Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi aracılığıyla seçmen davranışı üzerindeki etkisi
The impact of the political marketing mix on voter behavior through Maslow's hierarchy of needs
  1. Tez No: 918871
  2. Yazar: ELFİN TATAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Birçok disiplinden faydalanarak araştırmaların zenginleştiği, farklılaştığı ve çok boyutlu olduğu bir dönemde siyaset ve pazarlama biliminin buluştuğu politik pazarlama alanı, siyasi partilere ve hükümet etmek isteyen siyasilere yeni araçlar, metodlar ve stratejiler sunmaktadır. Ayrıca insanın içinde bulunduğu her araştırmada psikoloji bilimi de insanı anlamak, karmaşık yapısını çözmek, motivasyon kaynaklarını irdeleyebilmek için önem arz etmektedir. Politik pazarlamanın yegane hedefi seçim kazanmak değildir. Bunun ötesinde çok daha kapsamlı, ülkeyi ve dünyayı, daha iyi, daha yaşanılır bir yer kılmak üzere gösterilen çabaların ve niyetlerin bütünüdür. Siyasetçinin hizmet ettiği toplumun refah düzeyinin yükselmesi, halkın beklentilerinin karşılanması, azınlıkların, engellilerin haklarının korunması ve daha iyi bir geleceğin inşası politik pazarlamanın geniş çerçevesini oluşturmaktadır. Pazarlama, siyaset bilimi ve psikoloji gibi farklı disiplinleri buluşturan bu çalışmanın amacı politik pazarlama karması elemanlarının seçmen davranışları üzerindeki etkisinde Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi'nin aracılık etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda araştırmada kadın seçmene yoğunlaşılmış, fizyolojik, güvenlik, aidiyet, saygınlık ve kendini gerçekleştirme boyutlarını düşük ve yüksek düzey ihtiyaçlar olarak sınıflandırılarak siyasi tercihler üzerindeki aracılık etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda 18 yaş üzeri 464 kadın seçmene 127 ifadeden oluşan anket uygulanmış, anket sonuçları Process Macro yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda politik pazarlama karmasının seçmen davranışı üzerinde pozitif yönlü etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçlarından oluşan düşük düzey ihtiyaçların politik pazarlama karmasının seçmen davranışı üzerindeki etkisinde aracılık etkisi bulunmazken, sevgi-aidiyet, saygınlık ve kendini gerçekleştirmeden oluşan yüksek düzey ihtiyaçların aracılık etkisi bulunmuştur. Bu araştırma ile siyasi partilerin politik pazarlama karması unsurlarını etkin ve verimli kullanmaları açısından bir yol haritası sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a period when research is enriched, diversified and multi-dimensional by benefiting from many disciplines, the field of political marketing, where politics and marketing science meet, offers new tools, methods and strategies to political parties and politicians who want to govern. In addition, in every research involving humans, psychology is also important in order to understand humans, solve their complex structure and examine their sources of motivation. Winning elections is not the sole goal of political marketing. Beyond that, it is a much more comprehensive whole of efforts and intentions to make the country and the world a better, more livable place. Increasing the welfare level of the society that the politician serves, meeting the expectations of the people, protecting the rights of minorities and the disabled and building a better future constitute the broad framework of political marketing. The aim of this study, which brings together different disciplines such as marketing, political science and psychology, is to reveal the mediating effect of Maslow's Hierarchy of Needs in the effect of political marketing mix elements on voter behavior. In this context, the research focused on women voters and aimed to measure the mediating effect on political preferences by classifying the dimensions of physiological, security, belonging, esteem and self-actualization as lower and higher order needs. In this context, a survey consisting of 127 statements was applied to 464 women voters aged 18 and the results of the survey were analyzed with the Process Macro method. As a result of the research, it was found that the political marketing mix has a positive effect on voter behavior. In addition, while lower-order needs consisting of physiological and security needs did not have a mediating effect on the effect of the political marketing mix on voter behavior, higher-order needs consisting of love-belonging, esteem and self-actualization were found to have a mediating effect. The aim of this research is to provide a roadmap for political parties to use the elements of the political marketing mix effectively and efficiently.